Karma Komisyon Saliha Aydeniz için toplandı

  • 11:39 23 Haziran 2022
  • Siyaset
ANKARA - Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması için toplandı.
 
Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyonu Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in 5 fezlekeden dokunulmazlığının kaldırılması için toplandı. Komisyona Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Yusuf Beyazıt başkanlık yapıyor.
 
Komisyona HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Adalet Komisyonu üyeleri Mehmet Rüştü Tiryaki, Züleyha Gülüm ve Abdullah Koç ile milletvekilleri Erdal Aydemir ve Pero Dündar katıldı. 
 
Komisyon usule ilişkin itirazlarla başladı. DBP’li  Saliha hakkında hazırlanan 2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet ve polise mukavemetten oluşturulan fezlekelerde dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, komisyonda Saliha’nın dokunulmazlık kaldırılmasına ilişkin konuşacak.
 
Hazırlık Komisyonu oluşturulacak 
 
Komisyonda yapılan görüşmeler ardından Hazırlık Komisyonu oluşturulacak. Hazırlık Komisyonu’nun oluşturulması ardından Saliha hakkında dokunulmazlığın kaldırılıp, kaldırılmamasına dair hazırlanacak rapor Karma Komisyona sunulacak. Saliha’nın Hazırlık Komisyonu’nda 7 gün içerisinde yazılı ya da sözlü savunma yapması gerekecek. Saliha kendi savunma yapacağı gibi bir milletvekilini de savunma için görevlendirebilecek.
 
Komisyon devam ediyor.