Tutsak yakınları: Yaşamak direnmektir

  • 11:27 23 Haziran 2022
  • Güncel
DİYARBAKIR - Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle Diyarbakır Adliyesi önünden seslenen aileler, “Yaşamak direnmektir” dedi. 
 
Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle yakınlarının Diyarbakır’da başlattığı Adalet Nöbeti, Diyarbakır Adliyesi önünde devam etti.
 
Ailelerin eylemine,  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) , Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER) üyeleri ve yöneticileri de katıldı.
 
‘Yaşamak direnmektir’
 
Katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan tutsak yakını Reşahat Ada, Adalet Bakanlığı’na seslenerek bu hukuksuzluğun son bulmasını istedi. Reşahat, sonuç alana kadar mücadelelerine devam edeceklerini kaydederek, “Çocuklarımız kötü bir şey yapmamış. Çocuklarımız toprakları, dilleri, kültürleri için mücadele etmiş. Bu yüzden tutsaklar. Çocuklarımız direniyor, biz de direneceğiz. Yaşamak direnmektir. Yaşasın direnmek” sözleriyle konuşmasını bitirdi. 
 
Açıklama “Hak, hukuk, adalet” ve “Bijî berxwedana zindana” sloganlarıyla sonlandı.