Kadınlar polis engeli tanımadı: Vazgeçmeyeceğiz

  • 11:05 23 Haziran 2022
  • Güncel
ANKARA - İstanbul Sözleşmesi duruşmasına katılmak isteyen kadınların Danıştay bahçesinde açıklama yapmasına izin vermeyen polisler, Danıştay önünde “polise hakaret ettiği” iddiasıyla ismi öğrenilemeyen bir yurttaşı gözaltına aldı. Engellemeye rağmen Danıştay önünde açıklama yapan kadınlar sözleşmeye sahip çıkacaklarını vurguladı.
 
İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali yönünde Danıştay’da açılan davanın 4’üncü duruşması öncesinde siyasi partiler, kadın örgütleri ve çok sayıda baronun katılımıyla Danıştay önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, CHP, Halkevi, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi kadınlar, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve çok sayıda kadın örgütü, sendika, baro, siyasi parti temsilcisi kadın katıldı.   
 
Polis bir kişiyi gözaltına aldı
 
Polisin engellemesine maruz kalarak Danıştay bahçesine alınmayan kadınlar, Danıştay önünde kaldırımda basın açıklaması yaptı. Açıklama sırasında ismi öğrenilemeyen bir yurttaş “polise hakaret ettiği” gerekçesiyle gözaltına alındı. Polis provokasyonuna tepki gösteren kadınlar, sözleşmeden vazgeçmeyeceklerini söyledi.
 
Açıklamada, “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz”, “Kadınların isyanı bitmedi büyüyor”, “Kararı iptal et sözleşmeyi uygula” yazılı pankartların yanı sıra “İstanbul sözleşmesi yaşatır”, “Yasalara dokunma uygula” yazılı dövizler taşındı.
 
Açıklamada sıklıkla “Kadınlar artık susmayacak”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı.
 
‘Sonuna kadar mücadele edeceğiz’
 
Açıklamada ilk olarak Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) adına Tülin Eraslan konuştu. Tülin, “Bugün öncelikle hatırlatmak istiyoruz ki hala kendilerine duruşma tarihi tebliğ edilmemiş kadın örgütleri var. Onlarca dosya görüşüldü ama görüşülmeyi bekleyen onlarca dosya daha var. Uluslararası saygınlığa sahip bir ülkenin yurttaşları olarak, yaşama devam etmek isteyenler buradayız. Hukukun üstünlüğü ilkesinin yaşama geçtiğini gösteren bir karar bekliyoruz. Cumhurbaşkanı kararı, kadınların yaşamına, eşitlik bilincine, demokrasiye, adalete ve eril şiddetle mücadeleye ağır bir darbe indirdi. Hukuksuz kararın yargı erki üzerindeki olumsuz baskısını Pınar Gültekin kararında gördük. Faile yine erkeklik indirimi verildi. Sanık Cemal Metin Avcı’ya verilen ödül gibi cezanın ve delil karartan, yardım ve yataklık eden aile üyelerine verilen beraat kararının üst mahkeme süreçlerinde bozularak adaletin sağlanması için tüm kadınların sonuna kadar mücadele edeceğini bir de buradan duyuruyoruz” diye belirti.
 
‘Anayasaya aykırı’
 
Kadın Uluslararası Anayasa Hukuku Araştırma Derneği adına konuşan Nurhan Demirtan, çekilme kararının kanuna ve anayasaya aykırılığına dikkat çekti. Nurhan, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.
 
‘Günlerce alanları terk etmedik’
 
Çanakkaleli kadınlar adına konuşan İnci İnsesöğüt, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ardından bir günde bu inisiyatif kurduk. Günlerce alanları terk etmedik ve binlerce imza topladık. Bu yaşama iradesidir. Vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
‘Cinsiyetçiliğe karşı mücadele etmek hepimizin borcu’
 
TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Biz hekimler olarak TTB olarak bu sözleşmenin önleme, koruma ve destek mekanizmalarının her aşamasında yer alıyoruz. Bu nedenle halk sağlığı için en önemli tehditlere karşı cinsiyetçiliğe karşı mücadele etmek hepimizin borcu. ŞÖNİM’leriyle bizi koruyamıyorlar. Pınar Gültekin kararında da bizi korumadıklarını gördük. İstanbul Sözleşmesi’nin tüm basamaklarının hayata geçmesi için birlikte mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
‘Sözleşmeyi feshedenler bu cinayetlerin suç ortağıdır’
 
TMMOB adına konuşan Buket Çelik “Anayasa ve haklarımızın sürekli ihlal edildiği, kadınların haklarının yok sayıldığı ve seslerinin kısılmak istendiği günlerden geçiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamak yerine bir gecede feshedenler bu cinayetlerin suç ortağıdır. Şiddeti üreten politikaları tolere etmiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Hayatlarımızı savunmaya geldik’
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Kav, “Yine hakkımızı, hayatlarımızı savunmaya geldik. Bu kadar evrensel bir hakkı bu kadar küçük bir alana sıkıştırmaya çalışıyorlar. Bunu kınıyoruz. İstanbul Sözleşmesi savunuculuğunu küçülteceğinizi, bizi buraya sıkıştıracağınızı sanmayın” diyerek polis engeline tepki gösterdi.
 
‘Başarı biz kadınların mücadelesiyle olacak’
 
HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Biz kadınlar aylardır sokaklarda, alanlarda Meclis kürsüsünde ve Danıştay’da mahkeme salonunda İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararını tanımadığımızı ifade ediyoruz. İstanbul Sözleşmes’inin neden hayati olduğunu söylüyoruz. Neden önemli olduğunu son örneği Pınar Gültekin’di. Her gün bu ülkede en az bir kadın katlediliyor ve iktidar, devlet, kolluk katilleri engelleyeceğine her yerde kadınları engelliyor. Ama buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Biz HDP olarak bütün kadınlarla yaşamın bütün alanlarında direnmeye ve İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatmak içinde mücadele etmeye devam edeceğiz. Başarı biz kadınların mücadelesiyle olacak” şeklinde konuştu.
 
‘Kadınlara sürtük diyenlerin burnunu ilk seçimde sürteceğiz’
 
CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka da, “Kadınların can simidir olan İstanbul Sözleşmesi tek adam tarafından fesih edildiğinde tarihler 20 Mart 2021’i gösteriyordu. O tarihten sonra çok sayıda kurum bu hukuksuz kararın iptali için Danıştay’a başvuruda bulundu. Ama Danıştay bu hukuksuzluğa dur demedi. O günden bugüne 500 kız kardeşimiz katledildi. Bugün Danıştay’ın bu hukuksuzluğa dur demesini bekliyoruz. Kadınlara sürtük diyenlerin burnunu ilk seçimde sürteceğiz” dedi.
 
Açıklamaların ardından kadınlar duruşmayı izlemek üzere Danıştay’daki duruşma salonuna gitti.