HDP konferanslarında ‘ortak mücadele’ vurgusu

  • 13:33 14 Mayıs 2022
  • Güncel
HABER MERKEZİ - İzmir ve İstanbul’da gerçekleşen HDP konferanslarında ortak mücadele vurgusu ve 3’üncü yol çağrısı ön plana çıktı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ege Bölge Konferansını İzmir Karşıyaka’da bulunan Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Konferans salonuna “Büyük direniş, büyük yürüyüş”, “Katillerden hesap soracağız. Faşizm yenilecek biz kazanacağız”, “Kadın mücadelesi her yerde”, “Özgürlükte ısrarlı mücadelede kararlıyız” ve “Tecride karşı özgürlük, savaşa karşı barış” pankartları asıldı. Konferansa Ege bölgesi illerinin eş başkanlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Gelecek dönem örgütlenme faaliyetleri ve mücadele alanlarının konuşulduğu konferansta geleceksizliğe, işsizliğe ve asimilasyona karşı mücadele çağrısı yapıldı.
 
‘Yönümüzü umuda çevirdik’
 
Konferansın açılış konuşmasını yapan HDP İzmir İl Eş Başkanı Çınar Altan ezilen halklar üzerindeki baskının tırmandırıldığını belirterek, “Sermayenin ve onun politik aygıtı olan faşist rejimin işçi sınıfı, kadınlar, gençler üzerindeki baskısı artıyor. AKP-MHP iktidarında somutlaşan faşist rejim hem yapısal hem de çoklu bir kriz içerisinde bu krizi aşmak için bütün bir toplumu bu zor ile terbiye etmeye çalışıyor. Tablonun diğer yanında ise bizler duruyoruz. Bizler tüm bu baskı, zor ve terör rağmen direnmekten vazgeçmiyoruz. Eşit, özgür, demokratik bir düzen özlemini gerçekleştirmek için yönümüzü umuda, mücadeleye çevirdik” diye konuştu.
 
‘Kirli oyunlara güçlü cevap vereceğiz’
 
Ardından konuşan HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Özlem Gündüz, HDP’ye dönük yoğun prokavasyon girişimleri ve saldırıların olduğunu söyledi. Başta kadınlar olmak üzere tüm muhalif kesimlere yoğun saldırıların olduğu bir dönemden geçildiğini dile getiren Özlem, “Bizleri yok etmek üzerine kurulu faşizm koşullarında konferansımızı gerçekleştiriyoruz. AKP-MHP faşizmini hepimiz bilerek ve tanıklık ederek yaşıyoruz. Faşizm kadınlar, Kürtlerin, halkların mücadelesi karşısında ciddi bir gerileme yaşıyor. Bizler direnişimizle faşizmin saldırılarını boşa çıkararak ne kadar güçlü olduğumuzu, faşizmin direnişimizden nasıl etkilendiğini gördük. Faşizmi yok etmeye yeni yaşamı inşa etmeye adayız. Kadınlara dönük saldırılar karşısında kadınlar iradelerini, kararlılıklarını bir kere daha ortaya koydular. Burada yürüteceğimiz tartışmalarla da bu kararlılık ve inançla buradan çıkacağız. 8 Mart ve Newroz’lardaki cesaret ve coşkuyla kongre sürecini örerek, partimiz üzerinden yürütülen kirli oyunlara en güçlü cevabı vereceğiz” sözlerine yer verdi. 
 
Konferans açılış konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam etti.
 
İstanbul
 
HDP Marmara Bölge Konferansı, partinin Bağcılar ilçe binasında gerçekleştirildi. Konferansa, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu üyesi Sedat Şenoğlu, HDK İstanbul Eş Sözcüsü Erkan Tepeli, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Pero Dündar, Sezai Temelli, Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu, HDP Merkezi Örgütlenme Komisyonu Eş Sözcüsü Mahfuz Güleryüz, HDP İstanbul İl Eşbaşkanları İlknur Birol ve Ferhat Encu, HDP bileşenlerinin temsilcileri ve bölge kentlerinden onlarca kişi katıldı. 
 
Konferansın yapıldığı salona Kürtçe ve Türkçe “Özgürlükte mücadelede ısrarlı, kararlıyız”, “Erkek devlet şiddetine, savaşa, yoksulluğa karşı her yerdeyiz!”, “Örgütleniyoruz, geleceğe yürüyoruz” pankartlarının yanı sıra HDP İzmir il binasında katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafının bulunduğu “Deniz Poyraz ölümsüzdür” yazılı pankart asıldı. 
 
Konferans, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren Aysel Doğan şahsında yaşamını yitiren tüm devrimciler için yapılan saygı duruşunun ardından başladı. Konferansın açılışını HDP Merkezi Örgütlenme Komisyonu Eş Sözcüsü Mahfuz Güleryüz yaptı. 
 
‘En çok sorun yaşayan halk biziz’
 
Gerçekleştirdikleri konferansın tarihsel bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Mahfuz, “Tarihsel bir dönemin neferleri olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz” dedi. Mahfuz, kapitalist sistemin ulus devlet modelinin yarattığı bu savaş ve çatışmaların halkların başına felaketler getirdiğini kaydederek, “Bölgede yaşanan savaşlarda en fazla canı yanan, en çokta sorun yaşayan halkları bizleriz. Dolayısıyla kapitalist güç dengelerinin karşısında en büyük direnişi, en büyük özgürlük mücadelesi yine bizler, yani HDP’nin üçüncü yol felsefesi ve gücüdür” ifadelerini kullandı. 
 
3’üncü yol vurgusu
 
Ukrayna ve Rusya arasında süren savaşın yanında Suriye ve Irak savaşının yaşandığı ve Ortadoğu’da Üçüncü Dünya Savaşının yürütüldüğünü, bunun da merkezinde yine Kürt coğrafyası olduğunu dile getiren Mahfuz, şunları ekledi: “Bizler kapitalizmin bu çıkış arayışına üçüncü yolla cevap vereceğimizi bütün dünyaya deklare etmiştik. İşte HDP büyük kongresine giderken bütün yerellerde bu çıkışın anahtarını Türkiye toplumuyla tartışmak için yola çıktı. İddialıyız. Türkiye’nin bütün sorunlarını hatta ve hatta dünyanın bütün sorunlarının çözme konusundaki iddiamızı her gün aktarmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin bütün demokrasi ve emek güçlerini, HDP’nin üçüncü yol çatısında birlik olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz. Bütün krizlerin çıkış yolu, HDP ve onun felsefesidir. Bu açıdan güçlü ve kararlı olduğumuzu en güçlü ifadeyle buradan tekrar seslenmek istiyoruz.”
 
Konuşmanın ardından konferans basına kapalı olarak devam etti.