TUAY-DER olağan kongresini gerçekleştiriyor: Başaracağız

  • 12:48 14 Mayıs 2022
  • Güncel
DİYARBAKIR - TUAY-DER, gerçekleştirdiği kongresinde mücadeleyi büyütme ve cezaevlerine ses olma vurgusunda bulunarak, ailelere çağrıda bulundu.
 
Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), "Zindanların direniş ruhuyla tecridi kıralım, faşizmi yıkalım" şiarıyla 3. Olağan Kongresi'ni DBP Diyarbakır İl Örgütü binasında gerçekleştirdi. Kongreye Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Barış Anneleri Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe örgütü, Tevgera Jinên Azad (TJA), HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) katıldı. Hasta tutsakların ve yaşamını yitiren tutsakların fotoğrafları ve “Ji girtiyên nexweş re azadî", "Li hember qatliamên zindanan bêdeng nemînin", "Bila tecrît were dawîkirin, zindan werin valakirin", Bijî berxwedana zindana", “Hasta tutsaklara özgürlük" ve "İşkence insanlığa karşı işlenmiş en ağır suçtur" yazılı pankartlar asıldı.
 
Kongre demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler adına yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.
 
‘Mücadelemizle arkadaşlarımızı özgürleştireceğiz’
 
Açılış konuşmasını yapan TUHAY-DER eski eşbaşkanı Güler Yüksekbağ, cezaevinden bir ölüm haberi daha geldiğinin altını çizerek, “Türk devleti cezaevlerindeki ölümleri, katliamları kaderimiz yapmaya çalışıyor ama biz bunu kader olarak kabul etmiyoruz. Vereceğimiz mücadele ve emeklerimizle cezaevlerinde bulunan arkadaşlarımızı oradan çıkaracağız. Ayrıca bugüne kadar çalışan yönetime teşekkür ederiz” dedi.
 
‘Başaracağız’
 
Ardından konuşan Kongre Konseyi Eş Sözcüsü Mehmet Bakır, zorbalık ve baskının 12 Eylül’den beri durmadan devam ettiğine dikkat çekti. Cezaevlerindeki direnişin eskiden beri Kürt halkı açısından çok önem arz ettiğini dile getirerek, “O zamandan bu zamana var olan direnişi kırmak istiyorlar. Bugüne kadar kırılmadıysa bundan sonra da kıramaz. Devlet her türlü imkanlarıyla üstümüze geliyor çünkü çok az vakitleri kalmış. Bir diğer önemli konu ise 20 yılı aşkındır İmralı Cezaevi’nde bulunan Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrittir. Sayın Öcalan bizim kırmızıçizgimizdir. Herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.  Onun için her arkadaş umutlu olsun çünkü başaracağız” sözlerine yer verdi.  
 
Kongre basına kapalı devam ediyor.