Avukat Dilan Kunt Ayan: Makbule ve Hadi Özer için AYM’ye başvuracağız

  • 12:06 14 Mayıs 2022
  • Güncel
Zelal Tunç
 
VAN - Makbul ve Hadi Özer’in yaşları ve rahatsızlıklarına rağmen tutuklanarak cezaevine gönderilmelerinin hukukta karşılık bulmadığını sözlerine ekleyen Avukat Dilan Kunt Ayan, AYM’ye başvuracaklarını kaydetti. 
 
Van’ın Edremit ilçesinde 80 yaşındaki Makbule Özer ile 79 yaşındaki eşi Hadi Özer, 24 Temmuz 2018 tarihinde evlerine yapılan polis baskınında çocuklarıyla birlikte gözaltına alınmıştı. Makbule ve Hadi hakkında yürütülen soruşturma sonucunda “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla dava açılmıştı. Yerel mahkemenin verdiği 1 yıl 13 ay hapis cezası üst mahkemece onanmıştı. Makbule ve Hadi, dün tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Makbule ve Hadi’nin tutuklanmasına karşı tepkiler büyürken, dün ilk avukat görüşü gerçekleşti. 
 
Star Kadın Derneği Başkanı ve Avukat Dilan Kunt Ayan, müvekkili Makbule Özer’in görüşe tekerlekli sandalye ile getirildiğini belirterek, serbest bırakılmaları için mücadele edeceklerini söyledi. 
 
Dilan dün cezaevine müvekkil ziyaretine gittiğini belirterek, “Makbule Özer 2018 tarihi temmuz ayında yapılan bir ev baskınında tüm aile bireyleri ile birlikte gözaltına alındı. Bu süreçten itibaren yargılanma başladı ve tüm aileye 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Akabinde bizler dosyası istinaf mahkemesine gönderdik. Aile bireylerinden sadece bir kişiye beraat geriye kalanlara da 1 yıl 13 ay hapis cezası verildi. Bizler dosyası yargıtaya taşıdık. Yargıtay anne ve babanın ikamet sahibi olması nedeniyle maalesef anne Makbule’ye ve Hadi Özer’e 1 yıl 13 ay hapis cezası verildi. Cezalarının onaylanması ile bizler de hemen anne ve baba ile ilgili sağlık raporu alınmasını talep ettik” diye anlattı. 
 
‘Taleplerimiz reddedildi’
 
Sağlık raporları sonucu Makbule ile ilgili yüzde 52, Hadi Özer ile ilgili ise yüzde 33 oranında bir rapor alındığını dile getiren Dilan, “Hemen İnfaz Hakimliğine başvurularımızı yaptık. Müvekkillerimizle ilgili cezaevi süreçlerini dahi taşıyabilecek durumda olmamalarından halkta karşılığı olan ‘ev hapsi’ ya da ‘konuta infaz’ ile ilgili başvurularımızı yaptık. Ancak İnfaz Hakimliği bu talebimizi reddetti. Makbule anne bu süreçte polisin gelip evden almasını istemedi. Evlerine yapılan baskında, gözaltı sürecinde zorlu bir süreçle karşı karşıya kaldı. Usule aykırı bir şekilde gözaltına alınmışlardı. Makbule anne bunu göze almak istemedi. Gidip kendisi teslim oldu” ifadelerini kullandı.
 
‘ATK noktasında kaygımız var’
 
Dilan, teslim olan biri için cezaevinin insiyatif kullanarak “Bu kişiyi cezaevine alamayız” dediğini ancak Makbule ile Hadi Özer için cezaevinin bu insiyatifi kullanmadığını kaydetti. Ev hapsi taleplerinin de reddedildiğini söyleyen Dilan, Makbule’nin nefes darlığı rahatsızlığı yaşadığını ve her geçen günün Makbule’nin aleyhine işlediğini belirtti. Makbule’nin yaşının büyük olması nedeniyle “infaz ertelemesi”ni talep etmediklerini, bu sürecin Makbule’yi daha çok yıpratacaklarını düşündüklerini aktaran Dilan, “ATK’den rapor istendi ancak ATK noktasında da kaygılarımız var. Aysel Tuğluk örneği ortada. Makbule anne için de verecekleri çok farklı olmayacaktır. Tek başına dahi yürüyemeyen, ihtiyaçlarını gideremeyen biri cezaevinde nasıl kalabilir? Bunun hukukta bir karşılığı yok. Eğer ATK olumsuz bir karar verirse, Anayasa Mahkemesi’ne de başvuracağız” diye kaydetti. 
 
Dayanışma ve destek 
 
Makbule ve Hadi için büyük bir dayanışma örneğinin ortaya çıktığını söyleyen Dilan, çok sayıda telefon aldıklarını ve sürece dahil olmak isteyen, takip etmek isteyen sayısız kişinin kendilerine ulaştığını sözlerine ekledi. Rosa Kadın Derneği, Mimoza Kadın Derneği, Eşit Haklar için İzleme Derneği, HDP ve CHP’li milletvekilleri, Deva Partisi, Türkiye İnsan Hakları Derneği ve yine birçok kadın derneğinin Makbule için dayanışma mesajı gönderdiğini, telefonla kendilerine ulaştığını ve kendilerinin de bu dernek ve kurumlara ulaştıklarını ifade eden Dilan, “Makbule annenin ‘örgüte yardım’ edecek bir durumu söz konusu değil. Kendi ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak yaşta ve rahatsızlıkları mevcut. Çocuklarının desteğiyle ihtiyaçlarını giderebiliyordu. Bunları yargılama aşamasında çokça dile getirdik ancak yargıda bir karşılığı olmadı ne yazık ki. Müvekkillimizin şuan cezaevinde olması Türkiye’nin hukuk haritasını gözler önüne seriyor. Biz mücadelemizden ve çabamızdan vazgeçmeyeceğiz. Makbule ve Hadi Özer serbest kalıncaya kadar mücadele edeceğiz” dedi.