8 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan için yeni başvuru

  • 14:13 25 Kasım 2021
  • Güncel
 
İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları, müvekkilleriyle görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü'ne yeniden başvuruda bulundu.  
 
 İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Faik Özgür Erol, Raziye Öztürk, Rezan Sarıca ve Cengiz Yürekli müvekkilleriyle görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne yeni bir görüşme başvurusunda bulundu.
 
5 ayrı kuruma başvuru
 
 Asrın Hukuk Bürosu avukatları bu hafta içinde Abdullah Öcalan ve İmralı Adası’nda bulunan diğer müvekkilleri Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile “derhal” görüşme talebiyle Bursa İnfaz Hakimliği’ne, Adalet Bakanlığı, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı’na ayrı ayrı başvuruda bulunmuştu. Avukatlar ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvuruda bulunarak müvekkillerinin dış dünya ile hiçbir iletişimlerinin olmadığını belirterek yerinde inceleme talebinde bulunmuştu.
 
Disiplin cezalarının süresi doldu
 
Başsavcılık, Abdullah Öcalan’ın 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gönderdiği savunmasına ek olarak hazırladığı "Yol Haritası" gerekçesiyle, 23 Eylül 2020'de 6 aylık avukat görüş yasağı getirdi. Görüşme başvuruları bu karara dayanılarak sonuçsuz bırakılan avukatlar, geçtiğimiz Ocak ayında Abdullah Öcalan’a yeni bir disiplin cezası verildiğini öğrendi. Fakat bu yasağın süresi 23 Mart’ta dolmasına rağmen avukatların yaptıkları başvurulara olumlu ya da olumsuz hiçbir yanıt verilmiyor.
 
Abdullah Öcalan'ın avukatlarından Rezan Sarıca ve Newroz Uysal, müvekkilleriyle 8 yıl aradan sonra en son 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebilmişti.
 
Son görüşme 8 ay önce oldu
 
Abdullah Öcalan, telefonla görüş hakkından ise ilk kez 27 Nisan 2020 tarihinde yararlandırıldı. Abdullah Öcalan, kamuoyunda kendisine dair büyüyen kaygılar üzerine geçtiğimiz 25 Mart’ta, kardeşi Mehmet Öcalan’la yine telefonla görüştürüldü. Mehmet Öcalan, bu görüşmenin yarıda kesildiğini duyurdu.