HDK Kadın Koordinasyonu: 25 Kasım’da hep birlikte alanlara!

  • 12:39 25 Kasım 2021
  • Güncel
 
İSTANBUL - 25 Kasım kapsamında yazılı bir açıklama yayınlayan HDK Merkezi Kadın Koordinasyonu, tüm kadınlara hep birlikte alanlarda ve yeni yaşamın yürütücüsü olma çağrısında bulundu.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Merkezi Kadın Koordinasyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında “Erkek Devlet Şiddetine Karşı Direnişteyiz, Alanlardayız” başlıklı yazılı bir açıklama yayınladı.
 
Açıklamada, Mirabal Kardeşler’in direnişi ile açığa çıkan mücadelenin bugün tüm kadınların ortak eylem ve direniş günü olarak büyümeye devam ettiğine yer verilirken, “Tüm yaşam alanlarımıza sirayet eden toplumsal cinsiyet eşitsizliği, sosyal, erkek egemenliği, kadınların ve LGBTİ+’ların yaşam hakkına gasp eden erkek-devlet aklı, cezasızlık politikalarıyla hakim kılınan erkek adalet, işyerlerinde yaşanan cinsel şiddet ve mobbing, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesine karşı geliştirilen saldırılar olmakla birlikte toplumu dizayn etmenin de önemli bir aracı haline getirilmiştir” denildi.
 
‘İktidarlar cezasızlığı politika haline getirdi’
 
HDK, kadın beyanını ve toplumsal cinsiyet eşitliğini esas alan İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin de, “Kendisine en büyük tehdit olarak gören iktidar bloğu, kendi yararlılığını toplumun yararlılığı olarak ilan etmiş ve pratiği olarak sözleşmeden çekilmiştir. Kadın cinayetlerinde erkeklere verilecek ceza ve yaptırımları kendilerine verilmiş bir ceza olarak tanımlayan devletler, iktidarlar bunun pratiği olarak cezasızlığı bir politika haline getirmiştir” ifadelerini kullandı.
 
‘İktidarın kadın düşmanlığı…’
 
Cumhur İttifakı’nın kadın devrimine yönelik bir saldırı niteliği barındırdığına değinilen açıklamada, “AKP/MHP iktidar bloğunun çeteler eliyle Afrin ve Rojava’da yürüttüğü erkek devlet şiddeti, kadın devrimine ve tüm kadınlara mal olan kazanımlara dönük bir saldırıdır. Yine cezaevlerinde kadın tutuklulara dönük yaşanan çıplak arama, taciz, tecavüz ve saldırılar, erkek egemenliğinin kadın mücadelesi ile yürüttüğü savaşın sınırlarını tarif etmede önemli bir işaret” denildi. Uzun yıllar kadın mücadelesinde aktif rol alan TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a verilen 30 yıllık cezanın iktidarın kadın düşmanlığının kanıtı olduğu belirtilen açıklamada, kadın mücadelesinin kazanımlarının yarattığı etkiyi göstermek açısından önemli bir yerde durduğu vurgulandı.
 
‘25 Kasım’da hep birlikte alanlarda olalım’
 
Tüm saldırılar karşısında kadınların en önemli dayanağının özsavunma olduğunu paylaşan HDK, şunları kaydetti: “Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini her türlü şiddet yöntemi ile bastıran, erkek yasalarla kendi şiddetini ve geleceğini güvence altına almaya çalışan erkek egemen sistem, hakları ve hayatları için yeni mücadele yöntemleri ile sokakları terk etmeyen kadınların direnişinin yeni yaşamın, eşit ve özgür bir yaşamın habercisi olduğunu biliyor. Ve tüm saldırılarını bu bilgi üzerine inşa ediyor.”
 
Açıklamada HDK Kadın Meclisleri, kadınların direniş ve mücadelesinin önemli bir durağı olan 25 Kasım’da hakları, hayatları ve gelecekleri için tüm kadınları hep birlikte alanlarda ve yeni yaşamın yürütücüsü olmaya çağırdı.