‘AKP - MHP iktidarı her köşeye sıkıştığında halklara saldırıyor’

  • 09:07 25 Kasım 2021
  • Güncel
Derya Ren
 
DİYARBAKIR - Geçtiğimiz gün asker ve polisler tarafından darp edilen HDP'li Remziye Tosun, “Her zaman yaptığımız etkinlikler kriminalize edilmeye çalışılıyor. AKP-MHP iktidarı her köşeye sıkıştığında halklara saldırıyor” dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) üyeleri, Barış Anneleri Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ve çok sayıda kişi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında 23 Kasım’da Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bulunan Sisê Mezarlığı'na ziyaret etmek istedi. Kitlenin mezarlığa girişi jandarma ve polisler tarafından engellenirken, HDP’li Remziye Tosun polisler tarafından darp edildi. 
 
Sol elinde “doku zedelenmesi” oluşan Remziye, yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
‘Polisler basın çalışanlarını darp etti’
 
Mezarlık ziyaretinin daha önce kamuoyu ile paylaşıldığını söyleyen Remziye, annelerin talebi üzerine kendisinin de programa dahil olduğunu dile getirdi. Köyün giriş ve çıkışında binlerce asker ve polisin konumlandırıldığını hatırlatan Remziye, “Yolu tuttuklarını görünce araçtan indik. Sonra basın çalışanları fotoğraf makinaları ile çekim yapmaya başladılar. Biz daha bir müzakere sürecine girmeden ya da açıklama yapmadan polisler basın çalışanlarına saldırdı. Basın çalışanlarının malzemelerine el koydular. Araya girerek durumu sakinleştirmeye çalıştım. Ancak polisler ve askerler o esnada beni de darp etmeye başladı. Sonrasında mezarlığa gitmemizin yasak olduğunu o annelerin oraya neden gittiklerini bildiklerini söylediler” ifadelerini kullandı.
 
‘Kürtler olmadan hiçbir parti tek başına iktidar olamaz’
 
 Polislerin, annelere hakaret ettiğini belirten Remziye, “Biz bu saldırılara uzak değiliz. Daha öncesinde de mezarlıklara saldırılar olmuştu. İktidarın cezaevlerinde kalan tutuklulara, mezarlıklara, annelere tahammülü kalmamış. Bu durum, bittiklerini gösteriyor. Ölülere karşı saygı diline, dinine bakılmaksızın dini vecibeleri yerine getirilmesi için tüm imkanlar verilmelidir. Lice’de bulunan mezarlıklara son bir ayda 7-8 defa ziyarete gitmek istediğimizde sürekli engellendik. AKP-MHP iktidarı her köşeye sıkıştığında halklara saldırıyor. Bu saldırılar en çok Kürt halkına yönelik oluyor. Çünkü tüm partiler Kürtlerin oyu olmadan iktidar olamaz” dedi.
 
‘Bizi verdiğimiz yemin ile terbiye etmek istiyorlar’
 
Polislerin halkın iradesi olan vekilleri de direk hedef aldığını kaydeden Remziye, “Ne zaman bir müzakere sürecinden geçsek, bize Meclis’te ettiğimiz yemin hatırlatılıyor. Bizi ettiğimiz yemin ile terbiye etmek istiyorlar. Orada bize psikolojik baskı yaparak yıpratmaya çalışıyorlar. Biz 6 buçuk milyon kişinin verdiği oy ile Meclis’e girdik. Bunu kabul etmek zorundalar” diye konuştu.
 
‘Suçlanacak bir durum yok’
 
Remziye darp edildiğine dair rapor alarak, kendisine şiddet uygulayan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirterek, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Her zaman yaptığımız etkinlikler kriminalize edilmeye çalışılıyor. Bizlerde buna karşı mücadelemize devam edeceğiz. Yaptığımız hiçbir etkinlik illegal değil. Hepsi legaldir ve programımızda da yer alıyor. Yaptığımız bütün çalışmalar göz önündedir. Suçlanacak bir durum yok.”