HDP deklarasyon görüşmeleri kapsamında siyasi partilerle buluştu

  • 18:58 21 Ekim 2021
  • Güncel
İSTANBUL- HDP’li heyet, "Demokrasiye, Adalete, Barışa Çağrı" deklarasyonuna ilişkin İstanbul’da bir araya geldiği TİP, TÖP, TKP ve Kaldıraç’ın eleştiri ve önerilerini dinledi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP), 27 Eylül’de açıkladığı 11 maddelik  "Demokrasiye, Adalete, Barışa Çağrı" deklarasyonuna ilişkin görüşmelerin devamı kapsamında İstanbul’da siyasi parti ve Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) ile buluştu. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ve HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan’ın yer aldığı heyet, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Kaldıraç ve Türkiye Komünist Partisi ile bir araya geldi. 
 
‘Mücadele birliğinde bir araya geleceğiz’
 
Heyet ilk olarak TİP İstanbul İl Örgütü binasını ziyaret etti. HDP’li heyeti TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, TİP Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri İlke Bereketli, Doğan Ergün ve Oya Sönmez karşıladı. Ziyarette partilerinin açıkladığı tutum belgesini paylaşan Tuncer Bakırhan, bu tutum belgesini üç aylık bir çalışma sonucunda halkın temel talepleri doğrultusunda oluşturduklarını belirtti. Tutum belgesinin, Türkiye’de yaşanan birçok soruna karşı partilerinin düşüncelerini barındırdığını ifade eden Tuncer, “Temel olarak 11 başlık altında bir araya getirdik. Eşbaşkanlarımızın da söylediği gibi, parlamenter sistemde en geniş demokrasi ittifakıyla sadece seçimlerde değil, aynı zamanda mücadele birliğinde bir araya geleceğimizi net bir şekilde ifade ettik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de tavrımızı beyan ettik” dedi. 
 
‘Ucube sistemin’ bir an önce ortadan kalkması gerek’
 
Türkiye gündemine ilişkin HDP’nin perspektifini önemsediklerini dile getiren Doğan Ergün  ise, TİP olarak kendilerinin de 4 madde ile temel ilkelerini deklare ettiklerini söyledi. Doğan, “Maddelerimiz genel itibariyle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen ‘ucube sistemin’ ve saray rejiminin bir an önce ortadan kalkması gerektiğine dair. Başka bir yanı ise bu rejimin özellikle halka dönük işlediği suçlarla hesaplaşma olması gerektiğini dile getirdik” ifadelerini kullandı.
 
‘Deklarasyon metnimizi daha da güçlendireceğiz’
 
Basına kapalı olarak devam eden görüşmelerin ardından Tuncer Bakırhan, bugün gerçekleştirilen ziyaretlere ilişkin açıklamalar ve analizlerde bulundu. Parti olarak ilan ettikleri deklarasyon için çeşitli görüşmeler yaptıklarını ve bu görüşmelerin birinci ayağını Ankara’da yaptıklarını paylaşan Tuncer, görüşmelerin kinci ayağı olarak da İstanbul’da sosyalist partilerle görüştüklerini aktardı.