Cinsel istismar failinin yargılandığı dava ertelendi

  • 18:24 21 Ekim 2021
  • Hukuk
İZMİR - Çocuğu cinsel istismara maruz bırakan erkeğin yargılandığı dava ertelendi.  Mahkeme heyeti, istismarın yaşandığı sırada il dışında olmasına rağmen sanık avukatının istediği tanıkların dinlenmesine karar verdi.
 
İzmir’in Dikili ilçesinde zihinsel engelli çocuğu cinsel istismara maruz bırakan erkeğin yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Bergama Adliyesi’nde görülen duruşmaya taraf avukatları fail erkek, çocuğun annesi hazır bulunurken İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu avukatının ise müdahillik talebi kabul edilmedi. Duruşmayı Dikili Kadın Platformu, Eğitim Sen Dikili Şube öğretmenleri ve CHP Kadın Kolları temsilcileri takip etti.
 
‘İstismar münferit değil sistematik’
 
Heyet değişikliği nedeniyle bir önceki celsede alınan kararların okunmasıyla başlayan duruşmada çocuğun annesi dinlendi. Çocuğun annesi önceki beyanlarını yineleyerek çocuğunun sistematik olarak istismar edildiğini belirterek tanık olduklarını anlattı. Sanık avukatı üç kişinin tanık olarak dinlenmesini talep ederken çocuğun annesinin avukatı ise tanıkların olay tarihinde il dışında olması nedeniyle reddedilmesini talep etti.
 
Mahkeme heyeti çocuğun daha önce eğitim gördüğü okullardan cinsel istismara maruz kalma durumunun öğrenilmesi için yazı yazılmasına, üç tanığın dinlenmesine yapılan itirazın reddedilmesine karar verdi. 
 
Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 8 Şubat 2022’ye erteledi. 
 
Davanın takipçisi olunacak
 
Duruşma sonrası Dikili Kadın Platformu öncülüğünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Dikili ve Bergama Eğitim Sen, CHP Bergama İlçe Yönetimi ve CHP Bergama Kadın Kolları temsilcileri katıldı. “İstismarın affı olmaz”, “Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz” ve “Çocuk beyanı esastır” yazılı dövizlerin taşındığı açıklamada kadınlar adına Demet Önal söz aldı. Çocuğun beyanına inandığını belirten Demet, “Annenin yardım çığlığı ile buradayız. Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz. Biz kadınlar birlikte güçlüyüz. Şubatta da davanın takipçisi olacağız. Çocuklarımızın düşlerini karanlığa terk etmeyeceğiz” dedi.