Katledilen Dedeoğulları ailesi için ikinci iddianame hazırlandı

  • 15:29 21 Ekim 2021
  • Hukuk
ANKARA - Katledilen Dedeoğulları ailesinin ırkçı saldırıya uğramasına ilişkin hazırlanan iddianame Konya 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede 9 kişi hakkında “öldürmeye teşebbüs”, “nitelikli yaralama”, “nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal” yönünden dava açıldı.
 
Konya’nın Meram ilçesinde Karslı ve Kürt Dedeoğulları ailesinden 4’ü kadın 7 kişi 30 Temmuz’da Mehmet Altun tarafından katledilmişti. Katliam öncesi 12 Mayıs’ta aile, komşuları ve katliam faili Mehmet Altun’un akrabaları olan Keleş ve Çalık ailesi tarafından ırkçı saldırıya maruz bırakılmıştı.
 
Saldırıda Dedeoğulları ailesinden çok sayıda kişi ağır yaralanırken, şikayetler üzerine Keleş ve Çalık ailesi hakkında soruşturma başlatılmış ve 9 kişi gözaltına alınmıştı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıya ilişkin soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı.
 
Hazırlanan iddianame, Konya 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, ismi geçen 9 sanıktan 6’sı hakkında “öldürmeye teşebbüs”, “nitelikli yaralama”, “nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan, 3'ü hakkında ise “nitelikli yaralama” suçundan dava açıldı.