Leyla Güven ve Hülya Alökmen’e disiplin ve iletişim cezası

  • 14:09 21 Ekim 2021
  • Hukuk
 
ELAZIĞ - Kürt siyasetçiler Leyla Güven ile Hülya Alökmen ve beraberinde bulunan 8 kadına, Kürtçe şarkı söyledikleri için verilen cezaya itiraz edilmesi ardından mahkeme, hakimliğin verdiği kararda bir isabetsizliğin olmadığını söyledi. Ayrıca mahkeme 10 kadına disiplin ve iletişim yasağı uygulanması kararı verdi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen’e, Kürtçe şarkı söyledikleri ve halay çektikleri gerekçesiyle bulundukları Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi tarafından iletişim ve görüş yasağı verilmişti. Leyla ve Hülya’nın, karara itirazda bulunması ardından itiraz dilekçesi 15 Eylül’de duruşmalı olarak incelendi. Katıldıkları duruşmalı incelemede, Leyla ve Hülya Kürtçe savunma yapma talebinde bulundu. Ancak hakim, Leyla ve Hülya'nın Türkçe bildiğini belirterek, ancak tercüman ücretinin kendileri tarafından karşılanması koşuluyla Kürtçe savunma yapabileceğini ifade etti. İki siyasetçi tercüman ücretini ödemeyi kabul etmedi.
 
Avukatları daha sonra duruma ilişkin Elazığ İnfaz Hakimliği’ne itirazda bulundu. Hakimlik itiraza dönük gerekçeli kararını verdi.
 
 Kararda Leyla, Hülya ve beraberinde bulunan 8 kadının koğuşlarında söylediği şarkıların cezaevine dönük tehdit olarak algılandığı belirtildi. Bu tehdide yönelik olarak Ceza İnfaz Kurumu disiplin Kurulu Başkanlığı tarafından eylemin niteliğine, usul ve yasaya uygun bir disiplin cezası ile düzenin ve güvenliğin bozulmasını engellemesini hedeflediği kararda kaydedildi.
 
Hakimlik kararda ayrıca tutuklu ve tutuklu vekilinin itirazının reddine karar verdi. Avukatlar ise Elazığ 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Mahkeme hakimliğin verdiği kararda bir isabetsizliğin olmadığını, dosyanın incelenmesi üzerine kendilerine gönderildiğini belirtti.
 
Mahkeme avukatların yaptığı itirazın reddine, 10 kadın için disiplin cezası ve iletişim cezası uygulanacağına karar verdi.
 
Avukat verilen karara ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuracaklarını söyledi.