TJA’lı kadınlar: Ayşe Gökkan’a verilen cezayı kabul etmiyoruz

  • 14:06 21 Ekim 2021
  • Güncel
HABER MERKEZİ - TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a verilen cezaya ilişkin kentlerde açıklama yapan kadınlar, “Ayşe Gökkan’a verilen cezayı kabul etmiyoruz. Bizler de Ayşe gibi hiçbir yere gitmeyip bu topraklarda mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
 
Diyarbakır’da Tevgera Jinên Azad (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a, yargılandığı davada verilen 30 yıl cezaya karşı TJA aktivistleri, bölge kentlerinde basın açıklamaları gerçekleştirdi. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamalarda, hapis cezasının Kürt kadın mücadelesini hedef aldığı vurgulanırken, bu saldırılara karşı mücadeleyi büyütme sözü verildi.
 
Diyarbakır
 
TJA aktivistleri, Ayşe Gökkan için Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl binasında açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada “Kadınız, Kürdüz, Buradayız” ve “Jin jiyan azadî” pankartları açıldı.
TJA adına konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, “Ayşe Gökkan arkadaşımız adaletsizlik, hukuksuzluk, cinsiyetçilik ve ırkçılığa karşı mücadelesini sürdürüyordu. Ayşe yıllardır zor şartlar altında kadın çalışmalarında yer aldı. Ayşe’ye verdikleri cezayla kadınların mücadelesini bastırmaya çalıştılar. Verdikleri cezalarla Ayşe Gökkan ve Leyla Güven gibi mücadele veren ve özgürlük isteyen kadınları hedefliyorlar. Gördüğümüz kadarıyla mahkeme tek başına karar vermiyor. Yıllardır talimat alıyorlar. Kürt kadınlarını tutuklayarak kadınların iradesini kırmaya çalışıyorlar. Biz verilen kararları kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz’
 
Özel savaş politikaları ile Kürt kadınların susturulmak istendiğinin altını çizen Remziye, şöyle konuştu: “Ayşe yaptığı açıklamasında hiçbir yere gitmeyeceğini ve mücadelesini burada sürdürmeye devam edeceğini dile getirmişti. Bizler de Ayşe gibi hiçbir yere gitmeyip bu topraklarda mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Biz Kürt kadınlar olarak barış, demokrasi ve eşitliği yurdumuza getirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Buradan bütün kadınlara seslenerek Ayşe Gökkan’a verilen cezayı kabul etmeyip güçlü bir tutumla tepki göstermeye çağırıyoruz. Bizler TJA’lılar olarak uygulanan bu tutumu kabul etmeyeceğiz, mücadelemize devam edeceğiz.”
 
Açıklama “Jin jiyan azadî” sloganlarıyla son buldu.
 
Şırnak
 
Şırnak’ta da TJA bileşenleri, Ayşe Gökkan’a verilen cezaya karşı Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl binasında basın açıklaması yaptı. HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, HDP il ve ilçe örgütleri ile çok sayıda kişi katıldığı açıklamada "Ayşe Gökkan yalnız değildir, kadın mücadelemiz yargılanamaz" pankartı açıldı.
 
‘Boyun eğmedi'
 
Açıklamada konuşan Dersim Dağ, Ayşe Gökkan'a verilen cezayı kınayarak, kadın mücadelesine yapılan ilk saldırı olmadığını belirtti. Ayşe şahsında kadın mücadelesine dönük bir ceza ve saldırı olduğunu ifade eden Dersim, "Ayşe Gökkan 83 kez gözaltına alınıp tutuklandı ve hakkında birçok dava açıldı. Yıllarca cezaevine kaldı. Ama yine de erkek egemen zihniyete boyun eğmedi ve kadın özgürlük mücadelesini sürdürdü. Ayşe Gökkan'a verilen 30 yıl ceza onun şahsında Kürt ve kadın mücadelesine yöneliktir. Gültan Kışanak ve Aysel Tuğluk'tan Ayşe Gökkan'a kadar kadınlar iktidarın hukuk oyunlarına karşı boyun eğmedi" dedi.
 
'Binlerce Ayşe Gökkan’la yürüyeceğiz'
 
Dersim, verilen cezayı tanımadıklarını belirterek, şunları söyledi: "Özgürlük mücadelemiz sonuna kadar sürecek. Yaşanan bu hukuksuzluk bizi mücadelemizden alıkoyamaz. Mücadelemizi güçlendireceğiz. Biz kadınlar Ayşe Gökkan, Gültan Kışanak ve Aysel Tuğluk'un yolunda olacağız. Hiçbir engel mücadelemizi engelleyemez. Mahkemelerin kararlarını tanımıyoruz. Kadına yönelik yapılan saldırılar karşısında mücadelemiz devam edecek. Ayşe Gökkan'ın dediği gibi biz Kürt'üz, buradayız ve her zaman alanlarda olacağız. Kadın özgürlük mücadelemiz sürecek. Mücadelemiz Ayşe Gökkan’ın yolunda yürüyen binlerle devam edecek."
 
Açıklama, "Jin jiyan azadî" sloganları ile son buldu.