'Onur Gencer hakkındaki iddianame eksik, deliller toplanmamış'

  • 11:24 13 Ekim 2021
  • Güncel
Melike Aydın 
 
İZMİR - Partisinin İzmir il binasına yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden fail Onur Gencer hakkında hazırlanan iddianameye ilişkin konuşan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür, “İddianame yeterli değil, tanıkların dinlenilmesi, arkasındakilerin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Dava siyasi ama münferit olay gibi gösterilmek isteniyor” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına yönelik 17 Haziran’da gerçekleştirilen saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında hazırlanan iddianame, 11 Ekim’de Bayraklı 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. 
 
İlk duruşma 29 Aralık’ta
 
İddianamede, fail Onur Gencer hakkında "tasarlayarak insan öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet,  "işyeri dokunulmazlığını ihlal etme" ve "siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme" suçlarından 7 yıla kadar hapis cezası istendi. Davanın ilk duruşması ise 29 Aralık'ta görülecek. 
 
Önergeye yanıt verilmedi 
 
Fail Onur Gencer hakkında hazırlanan iddianameye ilişkin konuşan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür, AKP-MHP iktidarını işaret ederek, katliamın azmettiricileri olduğunu ve failin bunu tek başına tasarlamadığını söyledi. HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın Balçova Termal Otel işletmecilerine dönük Meclis’e verdiği soru önergesini hatırlatan Besriye, önergedeki soruların cevaplanmadığını söyledi. Besriye ayrıca, polislerin faili gözaltına aldığı sırada “abicim” dediğini hatırlattı.  
 
‘Deliller toplanmadı’ 
 
Failin gözaltına alınma şekli ve polisin davranışının normal olmadığını söyleyen Besriye devamında, “Bir tveet için günlerce gözaltında olan insanlar 4 + 4 (gözaltı süresinin uzatılması) gün kalırken katil 1 gün bile tutulmadan hakkında tutuklama kararı verdiler. Burada da yeterince delilleri toplamadan tutuklamayı yaptılar. Bunlar bizde soru işareti. İddianameye yansıyan kısmının yeterli olmadığını düşünüyorum. Bunun etkin şekilde araştırılması gerekir” dedi. 
 
‘Tek başına planlamadı’
 
Basına da yansıyan kısmıyla iddianamede failin kendi başına tasarladığı, akli dengesinin yerinde olmadığı, depresif hallerde olduğuna dair tespitlerle dolu olduğuna dikkat çeken Besriye şunları söyledi: “Basında failin daha önce buraya gelmesi, yer keşifleri, kendi ifadeleriyle silah aldığı, para ve eğitim aldığı yansıdı. Planlı programlı bir katliam olduğunu düşünüyoruz. Üst kata çıkıp dil kursuna kaydolmasını kendi başına yaptığını düşünmüyoruz. Arkasında siyasi veya başka güçler olduğunu düşünüyoruz. Hasta olduğunu da düşünmüyoruz. Basına yansıyan Suriye’ye giriş çıkışı, taksicilerin ifadeleri aslında uzun zamandır planlandığı görülüyor.” 
 
‘İddianame yetersiz’
 
HDP’ye dönük saldırıların nedeninin iktidarın kutuplaştıran dilinden kaynaklandığını ifade eden Besriye, bu dil ile halkların HDP’nin yanında olmamasının amaçlandığını vurguladı. Bu anlamıyla katliamın siyasi olduğunu dile getiren Besriye, “Türkiye seçime doğru giderken, Türkiye halkları HDP’Yi bir nevi sahiplenmiş durumda. İktidar ve küçük ortağı (MHP) bu sahiplenmeyi kırmak amacıyla kutuplaştıran dili kullandı ve katili de kurban olarak seçti. Planlı bir katliam olduğunu düşünüyoruz. Nitekim kapımızın önünde bir seneden fazladır karakol kurulu ve sivil polislerin olduğu bir alandır. Binaya giren çıkan herkes gözetim altında. Katilin girişi zaten güvenlik güçlerinde kaydı olması gerektiğini düşünüyoruz. Dava siyasi ama münferit olay gibi gösterilmek isteniyor. Bu iddianame yeterli değil, tanıkların dinlenilmesi, arkasındakilerin ortaya çıkmasını bekliyoruz” dedi. 
 
Besriye son olarak, duruşmaya emek ve demokrasi güçlerinin, kadın hareketlerini ve ötekileştirilmiş tüm halkların katılımı için çağrı yaptı.