Kadınlar 16 Ekim’de İstasyon Meydanı’nda: Özgürlüğü haykıracağız

  • 10:09 13 Ekim 2021
  • Güncel
DİYARBAKIR - TJA ve DBP Kadın Meclisi öncülüğünde İstasyon Meydanı’nda yapılacak olan mitinge çağrı yapan kadınlar, “Tüm kadınlarla, bir ağızdan zılgıtlar eşliğinde özgürlüğü haykıracağız” dedi.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi öncülüğünde “Irkçılığa ve cinsiyetçiliğe êdi bes e (artık yeter), şimdi kadın özgürlük zamanı” şiarıyla 16 Ekim tarihinde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda bölgesel miting düzenlenecek. Miting için çalışmalarını sürdüren kadınlar, kent kent, mahalle mahalle kadınlarla bir araya geliyor.
 
Mitinge sayılı günler kalırken, kadınlar miting için güçlü katılım çağrısında bulundu.
 
‘Her kadına ulaşacağız’
 
Son zamanlarda artan cinsiyetçi, ırkçı politikaların kadınlar üzerinden daha fazla uygulandığına işaret eden TJA aktivisti Jale Okkan, Türkiye ve bölgede AKP-MHP eliyle kadınlara yönelik şiddet ve katliamlarda artış yaşandığını kaydetti. İstanbul Sözleşmesi’nden de asla vazgeçmeyeceklerini söyleyen Jale, erkek-devlet şiddetine karşı mücadelelerinin her geçen büyüdüğünün altını çizdi. Jale, “’Kadın özgürlük zamanı’ şiarıyla başlattığımız çalışmalarımız güçlü bir şekilde devam ediyor. Erkeklerin sırtlarını sisteme nasıl dayadığını ve sistemin de cezasızlık politikalarıyla fail erkekleri nasıl koruduğunu her gün çok net bir şekilde görüyoruz. Bu mitingin amacı AKP ve MHP’nin cinsiyetçi politikalarına, özel savaş politikalarına karşı güçlü bir cevap olmaktır. Tabi ki bu cevap yalnızca yapacağımız mitingle sınırlı kalmayacaktır. Çalışmalarımız aynı şekilde sürecek ve özelde bölgede her kadına ulaşacağız” diye belirtti.
 
‘Kadınlar eril zihniyete karşı mücadelelerini sürdürüyor’
 
Yürütmüş oldukları çalışmalara kadınların yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Jale, uygulanan politika ve tutumlara karşı kadınların bilinçli bir yapıya sahip olduğunun altını çizdi. Jale, “Görüştüğümüz kadınlar bu bilinçle eril zihniyete karşı sonuna kadar direneceğini dile getiriyor. Ayrıca sürdürmüş olduğumuz çalışmalarla kadınların direniş ve mücadelesine sahip çıkıldığını görmeleri kadınları büyük oranda mutlu ediyor. Bizler de kadınlar olarak sonuna kadar onların direniş ve mücadelesine sahip çıkacağız. Bunun için 16 Ekim’de İstasyon Meydanı’nda ‘şimdi kadın özgürlük zamanı’ şiarıyla gerçekleştireceğimiz mitinge bütün kadınları bir ağızdan zılgıtlar eşliğinde özgürlüğümüzü haykırmak için alanlara davet ediyoruz” dedi.
 
‘Bu topraklara muhakkak barışı getireceğiz’
 
İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle kadına yönelik saldırıların önünün açıldığını dile getiren TJA aktivisti Ceylan Aslan ise, iktidarın kadın mücadelesinden ne kadar çok korktuğunun görüldüğünü belirtti. Ceylan, “İstasyon Meydanı’nda kadın kırımına ve cinsiyetçiliğe karşı seslerimizi yükselteceğimiz bir miting düzenliyoruz. Gerçekleştireceğimiz bu mitinge kadın katliamlarının politik olduğunu bir kez daha vurgulayarak katledilen Deniz Poyraz yoldaşımızın ve hayalleri yarım kalmış olan milyonların hayallerini gerçekleştirme sözünü vereceğiz. Onların aydınlatmış olduğu bu yolda bu topraklara muhakkak barışı getireceğiz. Yaklaşık bir aydır yürütmüş olduğumuz çalışmalarla sokak sokak, kapı kapı dolaşarak gerçekleştireceğimiz miting çalışmalarını sürdürüyoruz. Tabi ki sürdürmüş olduğumuz çalışmaları salt bir miting çalışması olarak görmüyoruz. Dokunduğumuz her kadın, çocuk, gençle eril zihniyetin mahkum edilmesi üzerine sohbetler gerçekleştiriyoruz. Temas kurduğumuz her yerde başta kadınlar olmak üzere tüm toplumun artık bu sistemi kabul etmeyişine, bu sisteme karşı oluşuna tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Eril düzeni yıkacağız’
 
Ceylan devamında şunları dile getirdi: “Yürütmüş olduğumuz çalışmalar boyunca karşılaştığımız bütün çocuk, genç ve kadınların baskılara karşı net tavır sergilediklerini görüyoruz. Gerçekleştireceğimiz miting sonrasında da çalışmalarımızı sürdürmekle beraber tekrardan buluşmalar gerçekleştireceğiz. Gerek atölye, gerek kültürel ve sanatsal etkinler ve toplantılarla yeniden bir araya geleceğiz. Bütün bu çalışmalarla bu eril düzeni yıkmaya sözümüz ve inancımız var. Biz kadınlar öncülüğünde bunları başaracağız. Bütün bunlarla beraber gerçekleştireceğimiz mitinge tüm kadınları direniş ağını birlikte örmeye ve isyan çığlıklarımızı hep beraber alanlarda yükseltmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘Alanlarda rengimizi ve sesimizi yansıtalım’
 
Son olarak mitinge katılım çağrısında bulunan Dicle Fırat Kültür Merkezi Yöneticisi Kibar Süvari ise, “Biz Dicle Fırat Kültür merkezi kurumu olarak 16 Ekim’de TJA ve DBP öncülüğünde İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitinge müzik grubumuzla sahne almakla beraber alanlardaki yerimizi de alacağız. Bütün halkımızı kendi rengini ve sesini yansıtmaları için alanlara çağırıyoruz” dedi.