Almanya’da seçim sona erdi

  • 20:30 26 Eylül 2021
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Almanya’da yapılan genel seçimde ilk sandık çıkış anketine göre, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 25'er oy aldı.
 
 Almanya, 16 yıllık Angela Merkel dönemini sonlandıracak seçimler için bugün sandık başındaydı. 20. dönem Federal Meclisi'ni (Bundestag) belirlemek için yapılan genel seçimlerde, oy kullanma işlemi sona erdi. 
 
Yoğun katılımın görüldüğü seçimlerin sandık çıkış anketlerine göre, Hristiyan Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) destek oranının başa baş gittiği görüldü. İki parti de oyların yüzde 25'ini aldı. 
 
Federal seçimlerin en güçlü iki adayı Hristiyan Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) Başbakan adayı Armin Laschet ve Sosyal Demokrat Parti'nin Başbakan adayı Olaf Scholz oldu.
 
Armin Laschet, Merkel'den boşalan koltuğu Sosyal Demokratlara kaptırmamak için mücadele ediyor. Öte yandan Armin Laschet, bugün açık oy kullanması sonucu oyunun geçerli sayılıp sayılmayacağına dair tartışmalarla gündeme geldi.  
 
Seçimler sona erdi ancak Angela Merkel'in halefinin kim olacağı hemen belli olmayacak. Bir koalisyon hükümetine ihtiyaç duyan Almanya, önümüzdeki aylarda hükümeti kurmak için uzun müzakerelere sahne olacak.