Antep’te sistematik tecavüze valilik açıklaması

  • 14:13 26 Eylül 2021
  • Güncel
ANTEP - Ailesi tarafından fuhuşa zorlanan ve 12 yaşından bu yana tecavüze uğrayan D.A.’nın şikayetleri dikkate alınmazken, Antep Valiliği olayın 5 Nisan’da karakola intikal ettiğini ve olayın soruşturulduğunu iddia etti. 
 
Antep’in Burç ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki D.A., katıldığı bir televizyon programında annesi, babası ve ağabeyi tarafından fuhuşa zorlandığını anlattı. 12 yaşından 16 yaşına kadar birden fazla erkeğin tecavüzüne uğradığını belirten D.A., yaptığı bir çok şikayetin dikkate alınmadığını söyledi. D.A., kendisini fuhuşa zorlayan ailesinin ve tecavüz eden erkeklerin yargılanmasını istedi. 
 
D.A.’nın anlatımlarının ardından Antep Valiliği konuya dair açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada, konunun 5 Nisan 2021 tarihinde jandarma karakoluna intikal ettiği ve olayın ilçe Jandarma Komutanlığı tarafından soruşturulduğu iddia edildi. 
 
Korum altına alındı
 
"Aile içerisinde yaşanan karşılıklı suçlamalar ve şikayetler üzerine konu adli makamlar tarafından takip edilmektedir" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “S.T. isimli kişi beyanında, küçük kızı S.T.'ye (13) damadı B.A.'nın cinsel istismarda bulunduğu B.A.'nın kendisine ve kızına zorla uyuşturucu kullandırdığı ve uyuşturucu madde ticareti yaptığını iddia etmiştir. Suçlama üzerine D.A. ve eşi B.A.'nın evinde yapılan aramada uyuşturucu ve silah bulunmuş ve gerekli adli işlem yapılmıştır. 5 Nisan 2021 tarihinde adli tıp uzmanı raporuna göre; S.T.'nin muayenesinde eski ya da yeni bir istismara maruz kalmadığı tespit edilmiştir. Akabinde S.T., Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından koruma altına alınmıştır.”
 
Olayın akabinde D.A.'nın müracaatta bulunarak, "annesi S.T.'nin zorlamasıyla 13 yaşından itibaren cinsel istismara maruz kaldığı yönünde beyanda bulunduğu" aktarılan açıklamanın devamında, şunlar belirtildi: “Verilen ifadeler ve suçlamalar sonucunda taraflar arasında husumet oluşmuştur ve açılan karşılıklı davalar devam etmektedir. Yayınlanan haberler üzerine olaya karıştığı iddia edilen kişilerden D.A.'nın anne ve babasının da aralarında bulunduğu 12 kişilik grup, 24 Eylül 2021 günü Gaziantep Adliyesi'ne giderek iddialara yer veren televizyon programı ve iddialarda bulunan D.A. ve eşi B.A. hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardır.”
 
Gizlilik kararı
 
Dosyada “gizlilik” kararının olduğu belirtildiği açıklamada, “Her iki tarafın iddiaları ve iddialar üzerine yapılan işlemler dosyada mevcuttur. Adli süreç devam etmektedir. Bununla birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz konuyu bütün yönleriyle takip etmektedir” denildi.