Galatasaray Meydanı’ndaki ablukaya tepki: O meydanda buluşacağız

  • 09:24 26 Eylül 2021
  • Güncel
İSTANBUL - Cumartesi Annesi Hanife Yıldız, Galatasaray Meydanı’nın yeniden ablukaya alınmasına tepkisini “Galatasaray Meydanı bizim için dostlarımızla, kayıplarımızla buluşma yeri. O meydandan yaşadığımız acılara rağmen vazgeçmiyoruz. Elbet bir gün o meydanda buluşacağız” sözleriyle dile getirdi. 
 
Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle 1995 yılından bu yana alanlarda olan Cumartesi Anneleri’nin, 25 Ağustos 2018’den bu yana kayıplarını sordukları mekan olan Galatasaray Meydanı’na çıkmaları engelleniyor. Cumartesi Anneleri’nin direnişi ile özdeşleşen Galatasaray Meydanı’nın 21 Eylül gecesi ablukası kaldırılmış fakat 23 Eylül gecesi  tekrar polisler tarafından ablukaya alındı. Meydanın tekrar neden ablukaya alındığına dair herhangi bir açıklamaya yapılmazken, Cumartesi Anneleri yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için yaptıkları eylemlerinin 861’inci haftasını da online gerçekleştirdi. 
 
‘Eninde sonunda meydana çıkacağız’
 
23 Şubat 1995 tarihinde gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, Galatasaray Meydanı’nın tekrar ablukaya alınması ve meydanın yasaklanmasına tepki gösterdi.  Meydanın açılıp akabinde hemen kapatılmasının kendilerini üzdüğünü söyleyen Hanife, “İlk başladığım güne dönmüş gibi moralim bozuldu. Kiracı bir insan olmama rağmen, bir gün oğlum gelir diye adresimi hiç değiştirmedim. Yaptıkları zulüm az gelmiş gibi bir de Galatasay Meydanı’nı bize yasakladılar. Onlar o bariyerleri kaldırmış kaldırmamış bizim için çok önemli değil. Biz zaten pandemi dolayısıyla kimse zarar görmesin diye çıkamadık. 3 senedir meydanda bulunamıyoruz. Meydanda olmasak dahi devamlı basın açıklamalarımızı yapıyoruz. Bugün gidemesek yarın, öyle veya böyle eninde sonunda biz oraya gideceğiz” diye belirtti.
 
‘Elimiz yakalarında olacak’
 
Galatasaray Meydanı’na kayıplarının fotoğrafları ile çıktıklarını fakat top ve tüfek ellerinde varmış gibi bir muamele gördüklerini dile getiren Hanife,  büyük bir haksızlık ve adaletsizliğin söz konusu olduğunu kaydetti. Hanife, “Onlardan duyduğum her kelime bir hançer gibi kalbime saplanıyor. Biz annelerin acılarını yarıştırma taraftarı değiliz. Hiç bir anne evlat acısı çekmesin, evladı için gözyaşı dökmesin, ‘yavrum’ diye ağlamasın istiyoruz. Benim oğlum girdiği devlet kapısından bir daha çıkamadı. Galatasaray Meydanı bizim için dostlarımızla, kayıplarımızla buluşma yeri. Bulamadığımız kayıpların mezar yeri olarak ilan ettik. O meydandan yaşadığımız acılara rağmen vazgeçmiyoruz. Elbet bir gün o meydanda kayıplarımızla, dostlarımızla buluşacağız. Bir anne olarak nefes aldığım sürece onların yüzlerine karşı çocuğumun akıbetini soracağım. Bana bir mezar yeri gösterene kadar her daim ellerim yakalarında olacak. Bu hükümet diğer hükümetlerin ayıplarını kapattı. Bize dediği ‘onlar benim dönemde yaşanmadı.’ Ama o dönemdeki birçok insanı Meclis’e ve bakanlıklara getirdin. Bunun içinde Mehmet Ağar, Tansu Çiller de var. Hükümet bunu çözeceğine, bizim yanımızda yer alacağına çocuklarımızın katillerinin yanında yer aldı” ifadelerini kullandı.