Gençler uyuşturucu ve fuhuşa karşı mücadeleye çağırıyor

  • 09:12 26 Eylül 2021
  • Güncel
Sema Çağlak
 
DİYARBAKIR - HDP Gençlik Meclisi üyesi Gülistan Yılmaz, "Bağımlılığı kıralım yeni yaşamı kuralım" şiarıyla başalattıkları kampanya kapsamında tüm gençleri uyuşturucu bağımlılığı, fuhuş ve ajanlaştırmaya karşı mücadeleye çağırdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, bölgede yaygınlaştırılan uyuşturucu kullanımı, fuhuş ve ajanlaştırma politikalarına karşı  "Bağımlılığı kıralım yeni yaşamı kuralım" şiarıyla kampanya başlattı. 10 Eylül tarihinde startı verilen kampanya  kapsamındaki eylem ve etkinliklerle gençlerin uyuşturucu bağımlılığı, fuhuş ve ajanlaştırmaya karşı bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Kampanya çerçevesinde yapılacak birçok etkinliğin yanı sıra futbol ve voleybol turnuvaları da düzenlenecek. 
 
HDP Gençlik Meclisi üyesi Gülistan Yılmaz, başlattıkları kampanyaya ilişkin ajansımıza konuştu. İktidarın kirli politikalarıyla gençleri bastırmaya çalıştığını belirten Gülistan, "İktidarın uyguladığı baskılarla beraber gençleri kendi benliğinden ve kültüründen yoksun bırakmayı amaçlıyor"  diye konuştu. 
 
'Ahlaksız bir savaş yöntemi'
 
Son yıllarda artan baskılarla beraber sürdürülen savaş politikalarıyla iktidarın gençlerin ajanlaştırıldığını, sevgi adı altında kandırıldığını, tecavüz edildiğini ve fuhuşa sürüklediğini ifade eden Gülistan, “Bunları göz önünde bulundurduğumuzda sistemin ne kadar ahlaksız bir savaş yöntemi sürdürdüğünü net şekilde görebiliriz"  dedi.
 
 'İktidar celladına özenen gençlik istiyor'
 
Özel savaş politikalarını en çok besleyen alanın medya olduğuna dikkat çeken Gülistan, "Yapılan dizilerle, filmlerle gençlik yoz yaşama teşvik ediliyor. Nasıl bir tip yaratılmak isteniyorsa karakterler ve yaşam tarzları da ona göre belirleniyor. Bu şekilde gençliğin ütopyası medya aracılığıyla kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Aynı yöntemle gençlerin toplumsal sorunlara bakış açısı daraltılarak bu şekilde toplumsal vicdanın yitirilmesi sağlanmaya çalışılıyor. Bu sayede iktidar tarafından celladına özenen bir gençlik yaratmayı hedefliyor" dedi. 
 
'Bilinçli  politika'
 
Uyuşturucu satışlarının bölgelerde bilinçli olarak yaygınlaştırıldığını söyleyen Gülistan, özellikle uyuşturucu satışı ve kullanımının bölge ve Türkiye'nin yurtsever halkının yoğun olduğu alanlarda yaşanmasının tesadüf olmadığını ifade etti. Gülistan, şöyle devam etti: “Bu faşizan uygulamaların ilk hedefinde biz gençler ve genç kadınlar yer alıyoruz. Biz gençlerin siyasette yer almaması için yoğun çaba sarf ediyorlar. Çalışmalarımızın aynı şekilde illegalize edilmesi de siyaset alanında bizler üzerinde uygulanan özel savaş politikalarından biri oluyor. Uygulanan politikalar gençliğin örgütlü mücadelesini yıkmak için yapılıyor. Bunlardan sonuç alamayan faşist iktidar kolluk kuvvetlerini göndererek arkadaşlarımızı kaçırarak, işkenceye maruz bırakarak, ajanlık dayatmakta ve tutuklamaktadır. Bu bilinçli olarak saldırdıklarının net göstergesidir ve kabul edilebilir hiçbir hukuki yanı yoktur." 
 
'Mücadelemizi daha da güçlendireceğiz'
 
İktidarın  dil ve kültüründen uzak bir toplum yaratmayı hedeflediğini vurgulayan Gülistan, başlattıkları kampanyada genç kadınların mücadeleci kimlikleriyle ön planda olduğunu söyledi.  Sisteme karşı mücadele etmede sorgulamanın önemine değinen Gülistan, şöyle dedi: “Çünkü sorguladıkça sisteme karşı çıkacak ve alternatifini kendisi yaratacaktır. Böyle olunca sisteme asla hizmet edemeyecek tam tersi demokratik, özgürlükçü bir sistem oluşturacaktır. Bu kirli savaşa karşı çıkan, hiçbir zaman mücadelesinden ödün vermeyen gençliktir. Örgütlü, düşünen, irdeleyen, kendi değer ve gerçekliğinin farkında olan gençlikten duyulan korkudur bu aslında. Çünkü bu yönde gelişim gösteren örgütlü bir gençliğin varlığı güçlü bir toplumsallığın varlığı anlamına geliyor. Böyle bir durum elbette ki iktidar bloğunun işine gelmemektedir. Bizler bu politikalara karşı örgütlü mücadelemizi daha da güçlendirerek, sahiplenerek devam ettireceğiz. Örgütlü ve köklü bir mücadele geleneğine sahip olan gençleriz. Bizden öncekiler hiçbir zaman bu uygulamalara karşı boyun eğmedi. Bizlerin de bu geleneği sürdüreceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.”
 
Ev ev, sokak sokak  örgütlenme
 
Üzerlerindeki tüm baskılara rağmen ev ev, sokak sokak, mahalle mahalle tüm yaşam alanlarında örgütlenmeye devam edeceklerinin altını çizen Gülistan, yaptıkları etkinliklere ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Kısa süre önce gerçekleştirdiğimiz futbol turnuvamızda gençleri, genç kadınları uyuşturucudan, yozlaştırılmaktan, kapalı mekanlardan, sanal medyadan uzak tutmak için futbolda bir araya getirdik. Bir çok gençle tanıştık. Başlatmış olduğumuz bu yeni hamlemizle birlikte biz genç kadınlar düzenleyeceğimiz voleybol turnuvasında tekrardan bir araya gelecek tanışacak, özelde genç kadınlar üzerinde uygulanan özel savaş politikalarına karşı hep birlikte mücadeleyi büyüteceğiz." 
 
Gençlere çağrı
 
"Bizler faşizan, tekçi, baskıcı uygulamaların her zaman karşısında durmaya devam edeceğiz” diyen Gülistan, gençlere  çağrı yaparak “Tüm gençleri, genç kadınları bu faşist zihniyetle mücadele etmeye, mücadeleyi hep birlikte büyütmeye, HDP Gençlik Meclisi’nde örgütlenerek uyuşturucuya, fuhuşa tüm özel savaş politikalara karşı mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.