Askeri operasyon sonrası yangın

  • 19:42 5 Ağustos 2021
  • Ekoloji
 
MARDİN - Nusaybin ilçesine bağlı Ömeryan bölgesinde sabah saatlerinde başlayan askeri operasyon ile birlikte yangın çıktı. Yangına müdahaleye ise izin verilmiyor.
 
Mardin Nusaybin ilçesindeki Ömeryan bölgesinde 3 köy ile bir mezrada sabah saatlerinde operasyon amacıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından bölgede helikopterler eşliğinde operasyon başlatıldı. Operasyonun devam ettiği bölgede helikopterlerden yapılan bombardımanın ardından kuru otların alev alması ile birlikte orman yangını başladığı belirtildi. Meşelik alanda devam eden yangın, Doğanlı (Talatê), Çalıköy (Çalê) ve Yavruköy (Kuriksitîlîle) köylerinin sınırlarında bulunan kırsal alanda devam ediyor.
 
Askeri operasyonun da devam ettiği kaydedilen bölgede yangına müdahale edilmesine “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmediği ifade ediliyor. Yangına müdahale etmek için bölgeye giden Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri engellenirken, ekiplerin Akarsu mevkiinde bekleyişlerinin sürdüğü bildirildi.
 
Engelleme girişimlerine rağmen Çalıköy mevkiindeki köylüler ise, alevlere müdahale etmeyi sürdürüyor.
 
Bölgede devam eden operasyonda HPG'li olduğu iddia edilen bir kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, Mardin Valiliği yaptığı açıklama ile sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını duyurdu.