Şiddet faili hakkında tahliye kararı

  • 19:54 18 Mayıs 2021
  • Hukuk
İZMİR - Karşıyaka ilçesinde Zeynep Çetinkaya’yı darp ederek yaralayan fail Berk Öcalan hakkında iki suçtan beraat kararı verilirken, fail tahliye edildi.
 
İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 24 Mart'ta Zeynep Çetinkaya’yı darp eden Berk Öcalan hakkında “silahla tehdit”, “silah sayılan aletle kasten yaralama”, “hakaret” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamalarından açılan davanın ilk duruşması Karşıyaka 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davaya tutuklu sanık Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, Zeynep Çetinkaya ile avukatı duruşma salonunda hazır bulundu.
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan Berk Öcalan, iddiaları reddederek, beraat talebinde bulundu.
 
Sanığın ardından söz alan Zeynep Çetinkaya ise “Beni sürekli darp ediyordu, tehdit ettiği için çekindiğimden şikayetçi olamadım. Sanıktan şikayetçiyim" dedi.
 
Zeynep’in avukatı da müvekkilinin fiziksel ve cinsel istismara uğradığını belirterek, “Müvekkilim şiddet yüzünden düşük yapmıştır. Bunun üzerine kaçarak İstanbul'a gitmiş, tehditler üzerine geri dönmüştür. Bu konuyla ilgili de davanın birleştirilmesini talep ediyoruz" dedi.
 
Mütalaasını açıklayan iddia makamı sanığın beraatını istedi.
 
Tahliye kararı
 
Kararını açıklayan mahkeme heyeti fail Berk Öcalan’ın “silahlı tehdit” ve “hürriyetten yoksun kılma” suçlarından beraatına, “hakaret” suçundan 2 ay 15 gün, “kasten yaralama” suçundan ise 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Mahkeme ayrıca fail hakkında denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak tahliyesine karar verdi.