Urfa'da engelli kadına sistematik tecavüz

  • 12:40 4 Mayıs 2021
  • Güncel
 
URFA - Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin personellerinden 5 erkek, tedavi için hastaneye gelen işitme engelli bir kadına tecavüz etti. 
 
Urfa’da Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Bilgi İşlem biriminde çalışan C.İ., A.Ç., N.A., F.R. ile K.Ç. isimli erkekler işitme engelli bir kadına tecavüz etti. Hasta olarak kaydı yapılan kadının iletişim bilgilerini personel ile paylaşmasından sonra, personelin bilgileri 4 arkadaşıyla paylaştığı ve kadına sistematik bir şekilde tecavüz ettiği öğrenildi.
 
Mezopotamya Ajansı 'nda (MA) yer alan habere göre olay, tecavüz için hastanenin bazı polikliniklerini kullanan personeller arasında 12 Nisan Pazartesi günü yaşanan bir tartışmanın ardından ortaya çıktı.
 
Tecavüzün üstü örtülmek isteniyor
 
Hastane personelinden edinilen bilgilere göre, olayın ortaya çıkması sonrası hastane yönetimi, personellerden C.İ., A.Ç. ve N.A.’nın önce izinli olduğunu söyledi. Ancak gelen tepkilerin ardından ise C.İ., A.Ç. ve N.A. hakkında idari soruşturma başlatıldığını duyurdu. Hastane yönetiminin tecavüz olayına karışan kişileri koruduğu ileri sürülürken, C.İ., A.Ç. ve N.A.’nın Karaköprü Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde görevlendirilmek istendiği iddia edildi.
 
Faillerden F.R. ve K.Ç.’nin ise hala görev başında olduğu öğrenildi.
 
Urfa’da son bir yıl içinde hastane personellerinin karıştığı cinsel şiddet olaylarında yaşanan artış dikkat çekerken, geçen yıl Eyyübiye Devlet Hastanesi’nde tedavi gören anne ve kızı, hastanenin 2 güvenlik görevlisi tarafından cinsel saldırıya maruz kalmış, olayın duyulması sonrasında her 2 güvenlik görevlisi,  Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevlendirilmişti. 
 
Bilgi paylaşılmadı
 
İddialar üzerine  hastane başhekimlik personeli, olayla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü’nün soruşturması olduğunu ve bilgi paylaşamayacağını belirterek, İl Sağlık Müdürlüğü’ne yönlendirdi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisi ise, soruşturmanın devam ettiğini, basına bilgi paylaşamayacağını ifade etti. Soruşturmayı doğrulayan yetkili, olay sonucunda açığa alınan olup olmadığı bilgisini ise paylaşmayarak, yetkili, soruşturmanın tamamlanması sonrası İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açıklama yapılacağını aktardı.