Dersim Katliamı anması için mum yakma ve niyaz dağıtma çağrısı

  • 12:39 4 Mayıs 2021
  • Güncel
 
ANKARA - Dersim İnşa Kongresi, Dersim Katliamı'nda yaşamını yitirenler için saat 19.37’de mum yakma ve niyaz dağıtma çağrısında bulundu.
 
Dersim İnşa Kongresi, 4 Mayıs 1937'ta başlayan Dersim Katliamı'na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Ermeni’lerin, Kürtler’in ve Dersimli Alevi Kürtler’in yüz yıla yayılmış soykırım yaşadığına işaret edilen açıklamada, “Dersim coğrafyasında yaşanan soykırımlar ‘Tertele wo veren’ (önceki tertele) 1. dedikleri 1915 Ermeni Soykırımı’yla başladı” diye ifade edildi.
 
Dersim’de iki yıl boyunca on binlerce insanın katledildiği ve binlerce insanın vagonlara bindirilerek batı illerine sürüldüğünün hatırlatıldığı açıklamada, şunlar belirtildi: “Yüzlerce köy haritadan silindi. Kadınlara tecavüz edildi, kız çocukları ailelerinden kopartılarak ‘ganimet’ diye subaylara verildi. Seyit Rıza ve 6 dava arkadaşı Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edildi. Geride kalanlar ise ‘beyaz ölüm’ denilen acımasız asimilasyon programına tabi tutuldu. Türkiye Cumhuriyeti Dersim Soykırımıyla yüzleşmediği gibi; dili, kimliği, inancı, kültürü, insanı ve coğrafyası üzerinden soykırım uygulamalarını sürdürüyor. Soykırımı engellemek ve geriletmek ancak etkin ve güçlü mücadeleye bağlıdır. Her Dersimli yüz yıllara yayılmış, 1937-38 yıllarında yaşananları kurbanların acılarını hissederek mücadeleye dört elle sarılmalıdır. Dersim‘in yeniden inşa edilmesi için mücadele etmelidir. Soykırımın içeride ve dışarıda tanınması için çalışmalıdır.”
 
Mum yakma ve niyaz çağrısı
 
Dersim İnşa Kongresi olarak arşivlerin açılması çağrısında bulunduklarının ifade edildiği açıklamada, “Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması, Dersim adının iade edilmesi, toplu katliam yerlerine anıtların yapılması, Dersim dili ve inancı üzerindeki baskılara son verilmesinin öncelikli atılan adımlar olduğunu belirtiyoruz. Dünyanın her yerinde halkımızı Dersim’de saatler 19.37’i gösterdiğinde mum yakmaya, niyaz dağıtmaya, ‘Daye Daye’, ‘Xatırbe To Welat’ ağıtlarını söylemeye davet ediyoruz” sözlerine yer verdi.