Kongreya Star: Üveyş Ana kadın devrim gücünün kaynağı oldu

  • 16:25 11 Nisan 2021
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kongreya Star, yaptığı yazılı açıklama ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın annesi Üveyş Öcalan’ı yaşamını yitirişinin 28’inci yılında andı. Açıklamada, “Önder Abdullah Öcalan, annesinin gücünden yaralandı ve mücadele ettiği kadın devrim gücünün kaynağı haline getirdi” denildi.
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de faaliyet yürüten kadın hareketi Kongreya Star, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın annesi Üveyş Öcalan’ın yaşamını yitirişinin 28’inci yılı dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı. “Üveyş Ana, zulme karşı boyun eğmeyen güçlü kadın örneğidir” denilen açıklamada, Üveyş Öcalan’ın çocuklarını da bu temelde yetiştirdiği vurgulandı. 
 
‘Kadın devrim gücünün kaynağı’
 
Açıklamada devamla şunlar kaydedildi: “Üveyş Ana, bizim için gurur kaynağıdır. Özgürlüğün yolunu bizim için aydınlatan Üveyş Ana, Önderliği dünyaya getirdi, yetiştirdi ve büyüttü. Bugün Önderlik sayesinde özgür yaşıyoruz. Önder Abdullah Öcalan annesini tanrıça olarak tanımlamıştır. Kürdistan özgürlük mücadelesi veren ve dünyayı yöneten bir kişiliği dünyaya getirdiği için Üveyş Ana ile gurur duyduğumuzu dile getiriyoruz. Önder Abdullah Öcalan, annesinin gücünden yaralandı ve mücadele ettiği kadın devrim gücünün kaynağı haline getirdi.
 
Anneler öğretmen, eğitimci ve aydın kişilerdir. Önder Abdullah Öcalan ne zaman yaşamından bahsetse annesinin kişiliğini anıyor, annesinin şahsında güçlü ve yönetici kadının kişiliğini yorumluyor. Kongreya Star Koordinasyonu olarak, Üveyi Ana ve bütün barış annelerini saygı ile anıyor, ruhlarının şad olmasını diliyoruz. Üveyş Ana, kadınları ve bölge halkını özgürleştiren Önderliği dünyaya getirdi.”