Meclis Başkanlığı seçiminde çoğunluğa ulaşılmadı: İki aday çekildi

  • 17:00 7 Haziran 2023
  • Siyaset
ANKARA - Yeni Meclis başkanlığı için gizli oylama ile yapılacak seçimin birinci ve ikinci turunda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu sağlanamadı ve üçüncü tura geçildi.
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi, 28'inci dönem için yeni başkanını seçmeye başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yönettiği oturumda, Cumhurbaşkanı Kabinesi'nin yeni üyeleri Genel Kurul'a geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve yeni bakanlar, yemin etmek için tek tek kürsüye çıkarak yemin etti. 
 
Yeminlerin ardından yeni Meclis başkanlığı için birinci tur gizli oylama yapıldı. Yapılan oylamada, 586 üye oylamaya katıldı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) adayı Tülay Hatimoğulları 51 oy aldı. CHP’nin adayı Tekin Bingöl, 131, İyi Parti’nin adayı Cihan Paçacı 42,  Türkiye İşçi Partisi’nin adayı Şerafettin Can Atalay 3,  DEVA Partisi’nin adayı Mustafa Yeneroğlu 16,  Gelecek Partisi’nin adayı Serap Yazıcı Özbudun 20 oy, AKP adayı Numan Kurtulmuş 317 oy aldı.
 
6 oy geçersiz olurken, oylamada üçte iki oy çoğunluğu sağlanamadı. İkinci tur oylamaya başlanırken, seçimin sonuçlanması için bir adayın 401 oy desteğine ulaşması gerekiyor. 
    
İki isim adaylıktan çekildi
 
İkinci  turda da üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu sağlanamadı.  İkinci tur oylamada, 586 üye oy kullandı. Yeşil Sol Parti adayı Tülay Hatimoğulları, 51 oy aldı. CHP’nin adayı Tekin Bingöl, 131, İyi Parti’nin adayı Cihan Paçacı 41,  Türkiye İşçi Partisi’nin adayı Şerafettin Can Atalay 3,  DEVA Partisi’nin adayı Mustafa Yeneroğlu 15,  Gelecek Partisi’nin adayı Serap Yazıcı Özbudun 21 oy AKP adayı Numan Kurtulmuş 321 oy  aldı.
 
Gelecek Partisi’nin adayı Serap Yazıcı Özbudun ve DEVA Partisi’nin adayı Mustafa Yeneroğlu ise Meclis Başkanlığı adaylığından çekildi.
 
Meclis’te üçüncü tur oylama başladı.