HDP ve Yeşil Sol Parti: Bu yoldan dönmeyeceğiz

  • 22:52 28 Mayıs 2023
  • Siyaset
 
ANKARA - İkinci tura ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti Eşsözcüleri, “Hem Meclis’te hem de hayatın bütün alanlarında değişim için demokratik mücadelenin öncülüğünü sürdüreceğiz, demokratik siyaseti büyüteceğiz. Bu yoldan dönmeyeceğiz, toplumu esas alarak birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız” mesajı verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eşözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın cumhurbaşkanı 2’nci tur seçimlerine ilişkin HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul’da olması nedeniyle toplantıya katılmadı.
 
‘Demokrasiye açılacak kapının aralanması için çaba harcadık’
 
Sandığa giden, demokratik iradesini ve değişim talebini ortaya koyan herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın, tek adam rejiminin baskı koşullarında gerçekleşen adil ve eşit olmayan bir seçim yaşandığına değindi. İbrahim, “Cumhur İttifakı’nın adayı Tayyip Erdoğan, devletin tüm imkân ve araçlarını sınırsızca kullanmıştır. Aynı zamanda seçim dönemi boyunca Saray’ın propaganda aygıtı tarafından doğrudan fonlanan ve sosyal medyada trol orduları tarafından yürütülen manipülasyonlar; üretilen bilgi kirliliği ve montajlı videolar, seçimlerin adil olmadığını açıkça gösteren en çarpıcı örneklerden bazılarıdır. Bu seçimlerde aslolanın rejimi değiştirmek olduğunu başından beri dile getirdik ve savunduk. Otoriterlik veya demokrasi tercihi ile karşı karşıya bırakılan topluma gerçekçi vaatler sunarak demokrasiye açılacak kapının daha fazla aralanması için çaba harcadık” dedi.
 
‘Halkımız geri adım atmamıştır’
 
Yaptıkları strateji ve mücadeleleriyle Erdoğan’ı ilk turda durduklarını, ikinci turda da aynı strateji ile rejimi değiştirme hedefiyle sürdürdüklerini ifade eden İbrahim, “Sandık verileri de gösteriyor ki, seçmenlerimiz partimizin politikalarına ve hedeflerine kararlı bir şekilde sahip çıkmış, iradesini bu yönde güçlü bir biçimde ortaya koymuştur. Kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları 16 bölge ilinde Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik oy tercihi 14 Mayıs’a göre aynen sürmüştür. Bütün baskılara ve kirli propagandalara rağmen halkımız geri adım atmamıştır. Değişim ve demokrasi tercihinde ısrar eden ve parti politikalarına uygun davranan Kürt halkına ve tüm seçmenlerimize en içten ve yürekten teşekkür ediyoruz, bu duruşlarını ve mücadelelerini selamlıyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘Demokratik Cumhuriyet mücadelemizi sürdüreceğiz’
 
İbrahim, sözlerine şunları ekledi: “Seçim sonuçlarının temel sebeplerini sahici bir biçimde görmek ve eksikleri en doğru yöntemlerle aşmak zorundayız. Bu bizim halkımıza ve mücadele geleneğimize karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. Sıcağı sıcağına bir kez daha söyleyelim ki, Cumhur İttifakı özellikle 2015 yılından bu yana devreye koyduğu toplumu kuşatma ve baskı kurma stratejisinde ısrar ederse, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik, sosyal ve siyasal boyutları da olan çoklu kriz büyük bir çöküşe kapı aralayacaktır. Bizler bu politikalara ve uygulamalara karşı tüm gücümüzle toplumu ve haklarını savunmaya, her alanda mücadeleye devam edeceğiz. Her bir vekilimizle parlamento çatısı altında demokrasi, barış, adalet, eşitlik, özgürlük ilkelerini savunmayı, Demokratik Cumhuriyet mücadelemizi bir üst aşamaya taşımayı sürdüreceğiz.”
 
‘Bu yoldan dönmeyeceğiz’
 
Sonuçlarla Türkiye’de her iki kişiden birinin değişim talebinin olduğuna dikkat çeken İbrahim, “O nedenle Türkiye siyasetinin öncelikli görevi, tıkandığı açık olan, toplumun kutuplaşmasına yol açan ve demokrasi zeminini ortadan kaldıran mevcut sistemi değiştirmektir. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken, sivil ve demokratik bir anayasayı hep birlikte bu anlayışla yapmamız elzemdir. Bizler buradayız. Hem Meclis’te hem de hayatın bütün alanlarında değişim için demokratik mücadelenin öncülüğünü sürdüreceğiz, demokratik siyaseti büyüteceğiz. Bu yoldan dönmeyeceğiz, toplumu esas alarak birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız” sözlerini kullandı.