Colemêrg’de ikinci tur çağrısı: Sandıklara sahip çıkalım

  • 09:10 26 Mayıs 2023
  • Siyaset
 
 
Rabia Önver 
 
COLEMÊRG - Pazar günü yapılacak ikinci tur cumhurbaşkanı seçimine iki gün kalırken, Colemêrg’de çalışmalarını köy köy, mahalle mahalle sürdüren HDP’li kadınlar, “İkinci turda da bu faşizmi yıkmaya kararlıyız. Buradan herkese sesleniyorum, sandıklara sahip çıkılsın, herkes oyunu kullansın” dedi. 
 
Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin ardından cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması nedeniyle yurttaşlar bir kez daha sandığa gidecek. AKP’nin kadın kazanımlarını ve Kürtleri hedef alan politikalarını destekleyen ve kendi politikalarının da aynı şekilde olduğunu ortaya koyan Cumhur İttifakı’nda yer alan Yeniden Refah Partisi ve HÜDA PAR’’ın Meclis’e girmesine tepkiler devam ediyor.  
 
Diğer yandan seçim sonuçlarına göre Colemêrg’de (Hakkari) Yeşil Sol Parti milletvekili seçiminde, yüzde 62.5 ile 3 milletvekilliğini de alırken, cumhurbaşkanı seçiminde ise Millet İttikafı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 72. 32, Cumhur İttifakı’nın adayı Tayyip Erdoğan yüzde 24.64 oranında oy aldı. 
 
Kentte başta kadınlar olmak üzere yurttaşlar, cumhurbaşkanlığı seçiminde, mevcut iktidara kaybetme kararlılığı ile sandıklara gitmeye hazırlanıyor. 
 
‘İkinci tur önemli’
 
Kentte ikinci tur seçim çalışmalarının ilçe, mahalle ve köylerde devam ettiğini söyleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Genel Meclisi Eşbaşkanı Nesibe Gümüşlü, ilk seçimde binlerce seçmenin oy kullanmadığını ifade ederek, bu seçmenlere ulaşıp oy kullanmaları için ikna etme gibi bir çalışmalarının olduğunu kaydetti. Nesibe, “İkinci turun ne kadar önemli olduğu noktasında her kesime bilgilendirme yapıyoruz. Kullanılan her oyun kadın cinayetlerine karşı duracağımızın, cezaevlerinde bulunan arkadaşlarımızın çıkacağına neden olabileceği düşüncesiyle sandıklara kesinlikle gidilmesi gerekiyor. Mevcut 22 yıllık iktidarın gitmesi noktasında umut vadediyor. Bu umut, en çok da kadınlara vaat ediyor. Hepimizin 28 Mayıs’ta sandığa gitmeyen seçmenler noktasında herkesi bilgilendirmek ve ikna etmemiz gerekiyor” dedi. 
 
‘Sandıklarımıza sahip çıkalım’
 
İktidarın halklar üzerinde yarattığı baskı ve kadınlara yönelik zulmü ve işkencelerin durdurulmasının, halkın elinde olduğunu vurgulayan Nesibe, “İkinci turun Kılıçdaroğlu’nun artık değişiminin şart olabileceğini, bu noktada mevcut iktidarın değişebilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu iktidardan sonra gelişen kadın katliamlarına dur demek adına Kılıçdaroğlu’nun bu noktada desteklenmesi gerektiği inancındayım. Sandıklarımıza sahip çıkıp oylarımızı kullanalım” diye belirtti. 
 
'3 milletvekilimizi de Yeşil Sol Parti’den çıkardık'
 
HDP Colemêrg Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven ise, seçim çalışmaları süresince her kesime ulaştıklarını, en çok da kadınlara ulaşmaya çalıştıklarını ifade etti. Sinem, “Colemêrg,  iktidar açısından özel savaş ve kirli politikaların yürütüldüğü bir bölge. Tabi Colemêrg halkı bunun en büyük cevabını 14 Mayıs’ta kirli politikalara ve özel savaş politikalarına boyun eğmediğini, bu mücadelenin bir parçası olduğunu, tekrardan gösterdi. Her ne kadar AKP-MHP faşist iktidarı, Colemêrg üzerinde durup bir vekilimizi almaya çalışsa da halkımız burada bir seferberlik ilan etti. Partimiz de nöbet eylemi başlattı. Bunu gören faşizm, yeni geri adım atmadı ve itirazlarına devam etti. Tabi bunlar fayda etmedi. Biz 3 milletvekillimizi de Yeşil Sol Parti’den çıkardık. Bu, bizim için onur verici bir durum. Yıllardır kirli politikaların yürütüldüğü bu şehirde halkımızın ilk günkü direnişi ve mücadelelerini sandığa taşımaları, bizim için çok önemli” dedi. 
 
'Faşizmi yıkmaya kararlıyız'
 
Cumhurbaşkanlığı seçimi için kent merkezi ve ilçelerinde çalışmaların sürdürüldüğünü vurgulayan Sinem, bu seçimde oy kullanan herkesin oylarına ve sandıklara sahip çıkmaları için çağrı yaptı. Sinem, Türkiye ve Kurdistan halklarına bakıldığında Kurdistan halkı ne zaman bir karar alsa kararının arkasında duruyor. Özellikle Kürtlerin olduğu bölgelerde Kılıçdaroğlu’na verilen oylar daha yüksekti. Bu da, Kürt halkının kararlılığını ve mücadelesine ne kadar sahip çıktığımızın bir göstergesidir. Biz çalışmalarımıza  son hız devam ediyoruz. Köy, mahalle, sokakları dolaşarak bu faşizmi yıkmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir umutsuzluğa kapılmış değiliz, çünkü biz biliyoruz ki bizler kararlıyız ve bu mücadele için hangi kararlar verilmişse yerine getirilmiştir. Kadınları, gençleri, Kürt halkını  ve Türkiye halklarını, faşist iktidarın eline bırakmayı düşünmüyoruz. İkinci turda bu faşizmi yıkmaya kararlıyız. Buradan herkese sesleniyorum; sandıklara sahip çıkılsın, herkes oyunu kullansın” diye çağrıda bulundu.