‘İhale bütçesiyle seçime giren AKP başaramayacak’

  • 09:08 26 Mayıs 2023
  • Siyaset
Melike Aydın 
 
İZMİR - Seçim sürecinde, AKP’nin kendisine yakın şirketlere verdiği ihaleler ile aldığı paylarla devasa bir bütçe ile seçime girdiğini, Yeşil Sol Parti’nin ise maddi olarak baskı altına alındığını kaydeden Yeşil Sol Parti MYK üyesi Nevin Aytekin, “Hangi yönden saldırırsa saldırsın şimdiye kadar başaramadı bundan sonra da başaramayacak” sözleriyle AKP’nin kaybedeceğini söyledi. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) seçime ilk defa girdiği için Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise seçime girmediği için seçim bütçesinden faydalanamadı. Hazine yardımını 2 milyon 179 bin 5 Lira ile en çok AKP alırken Yeşil Sol Parti ise halkın desteği ile seçim çalışması yürüttü. Seçim propagandaları esnasında AKP’li Amed milletvekili adaylarından Galip Ensarioğlu’nun seçimlerde ihale vaadiyle destek istediği, AKP Êlih adayı Ferhat Nasıroğlu’nun, babası adına kurulan Necat Nasıroğlu Vakfı adıyla birçok adrese bin TL değerinde alışveriş kartı gönderdiği de ortaya çıkmıştı.
 
Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nevin Aytekin, söz konusu ihalelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
‘AKP devasa bir bütçe ile seçime girdi’
 
Yeşil Sol Partinin ilk defa seçime girmesi nedeniyle, HDP’nin ise seçime girmediği için seçim bütçesinden faydalanamadığını kaydeden Nevin, bu nedenle de halkın desteğiyle seçim çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Seçime girilse de bütçeden en düşük payı HDP’nin aldığını dile getiren Nevin, “İlk sırada AKP oluyordu. Ama seçim için aldığı para diğer yerlerden, 5’li çete oluşumlarına yeni ihaleler verip aldığı paralar hariç. Seçim döneminde biz baktık ki özellikle deprem bölgesinde kendi yandaşlarına ihaleler verilmiş peşkeş çekilmiş. Bakanlar istifa etmediler ve bütçeleri seçim için harcandı. Ne İçişleri ne Adalet Bakanı istifa etmedi, bunların bütçeleri de bunlara eklendi. Devasa bir bütçe ile seçime gitti AKP” sözleriyle AKP’nin seçim sürecindeki bütçesine değindi.
 
‘Yeşil Sol Parti halkın bütçesiyle seçime girdi’
 
HDP’nin kapatılma davası ile ilgili yasalara aykırı şekilde hesaplarına Ocak ayında bloke getirildiğini de hatırlatan Nevin, “HDP’nin itirazından sonra geri döndüler ama uzun süre halkın yardımlarıyla ayakta durmaya çalıştı. Yeşil Sol Parti de halkın özverisiyle katkısıyla bu seçimi götürdü. Kimi arabasını anons aracına çevirdi, kimi kendi arasında para toplayarak büro tuttu. Tamamen halkımızın özverisiyle devletten 5 kuruş para almadan seçim götürüldü” diye belirtti.  
 
‘Halkı tedirginliğe sürüklemek istedi’
 
İktidarın baskılarının yanı sıra maddi olarak da zor durumda bırakıldıklarını söyleyen Nevin, “Çünkü partilerin yaşaması için para geliyor ama bu parayı da bir şekilde özellikle Anayasa Mahkemesi karar vermeden hesaplarına bloke koymasının amacı HDP’yi güçsüz bırakmak, hareket edemez duruma getirmek. Ama bilmiyor ki HDP halktan alıyor gücü. Kendisi gibi değil fakat AKP bunu her dönemde kullanıyor. Sadece HDP’yi kapatma davası değil daha önce de bütçe ödemelerini hep geciktirdi ve bunu da bizim üzerimizde baskı aracı olarak geliştirdi. Halkımızı da tedirginliğe yılgınlığa sürüklemek istedi” dedi. 
 
‘Ulufe gibi para dağıtarak algı oluşturmak istedi’
 
Deprem bölgesinin yanı sıra birçok yerde  bazı AKP’li milletvekillerinin içerisinde binler lira olan zarfları dağıttığı kişilerin kendilerine oy vermeye zorlandığını vurgulayan Nevin, “Deprem bölgesinde olan halkın zor duruma düşmesini kullanarak, ‘bana oy verirseniz evlerinizi hemen yapacağım, konteyner kentler yapacağım’ dedi. Duyduğumuza göre depremzedeleri, deprem bölgesine oy kullanmak için özel uçaklarıyla taşıdı. Oy kullanmaya giderken ne yalanlar söylediği belli. Sadece deprem bölgesinde değil, Kurdistan’da da ücra yerlere kadar para dağıttığı, halkımızın söylediği şeyler. Kendisi hem bizim üzerimde maddi olarak baskı kurması yetmiyor, bir de ulufe gibi para dağıtarak bir algı oluşturmaya çalışıyor” diye belirtti. 
 
‘İhaleler yine yandaşlara verildi’
 
Deprem bölgesinde konut ve hastane gibi kamu binalarının inşaat ihalelerinin, AKP’ye yakın şirketlere verildiğini dile getiren Nevin, “Özellikle Kalyon veya onunla ilişkili gruplara veriliyor. İşin tuhaf yanı da Van’da Elazığ’da yaptığı binaları yıkılan müteahhitlere veriliyor bu ihaleler. Ev yapılsın da insanlar içine girsin. Halkın sağlığını güvenini düşünmüyor, tamamen kendi yandaşlarının kazanacağı işler yapıyor. Bu ihaleleri verirken de bedava vermiyor. Biz biliyoruz ki yandaşlarına verdiği için oralardan belli yüzdeler, kazançlarından belirli paylar alarak kendini daha da ikame edip parasal yönden daha da güçlü duruma geçip bizi sömürmek istiyor” sözlerine yer verdi. 
 
‘Başaramayacak’
 
Ne kadar baskı kurmaya çalışırsa çalışsın, halkın Yeşil Sol Parti’ye sahip çıkmaya devam edeceğinin altını çizen Nevin, “Hangi yönden saldırırsa saldırsın, cezaevleriyle, ölümle korkutarak maddi olarak kıskaca alsa da nefessiz bırakmaya çalışırsa çalışsın halkımız her zaman ne yapacağını, nasıl davranacağını bilir, doğrudan güzellikten yana olur. Şimdiye kadar başaramadı, bundan sonra da başaramayacağını biliyoruz” diye konuştu.