HDP Kriz Koordinasyon Merkezi kurdu: Seferberlik ilan edildi

  • 16:23 6 Şubat 2023
  • Siyaset
ANKARA- Kurdistan kentlerinde yaşanan depreme dair konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin seferberlik ilan ederek Kriz Koordinasyon Merkezi kurduğunu belirterek, tüm imkanların biran önce devreye konuşmasını istedi.  
 
 
Mereş ve Dîlok'ta meydana gelen ve 10 kentte etkili olan 7,7 şiddetindeki depremin sonrası Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Ankara’da bulunan Genel Merkezi’nde oluşturdukları Kriz Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. 
 Ülke tarihinin en ağır felaketi
 
Ülke tarihinin en ağır deprem felaketi ile karşı karşıya olduklarını aktaran Mithat, “Acımız çok büyük, üzüntümüz çok derin, zor zamandan geçiyoruz. Halkımızın yaşadığı acıyı yüreğimizde hissediyoruz. Öncelikle hayatını yitirenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralı insanlarımızın da bir an önce sağlıklarına ve sevdiklerine kavuşmalarını diliyoruz” diye konuştu.
 
‘Seferberlik ilan ettik’
 
Depremden hemen sonra seferberlik ilan ettiklerini söyleyen Mithat, vekiller, MYK, PM üyeleri ve danışmanların yer aldığı bir koordinasyon merkezi oluşturduklarını söyledi. Mithat, “Bugün hepimizi için öncelikli görev göçük altına kalan insanlarımızı kurtarmaktır. Kamu idaresini bu sorumlulukla hareket etmesini bekliyoruz. Bizler deprem haberini alır almaz partimizin bütün organlarıyla seferberlik ilan ettik. Genel merkezimizde MYK ve PM üyelerimiz, milletvekillerimiz ve danışmanlarımızdan oluşan bir merkezi koordinasyon oluşturduk. Ayrıca yöneticilerimiz ve milletvekillerimiz depremin yaşandığı 10 il ve ilçeye hareket etti. Şu anda Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan Diyarbakır’a doğru hareket etmiş bulunuyor. Ben de bir heyetle sabah Adana, Hatay ve Adıyaman’a gitmek için hazırlık yaptım ancak hava koşulları gitmemize imkan tanımadı. Burada Kriz Koordinasyonu ile birlikte çalışmaları takip ediyoruz” dedi. 
 
‘Depremin etkisi altına aldığı alan çok geniş’
 
Partinin tüm araç ve imkanlarını bölge için devreye soktuklarını belirten Mithat, herkese arama kurtarma çalışmalarına destek vermesi için çağrıda bulundu. Mithat, “Arama ve kurtarma çalışmalarını yerinde görmek, ihtiyaçları tespit etmek için bütün il ve ilçe yöneticilerimiz üyelerimiz milletvekillerimiz bu bölgelerde çalışmalar yürütüyorlar. Yine depremin yaşandığı kentlerdeki gençlik örgütlerimize arama ve kurtarma çalışmalarına çalışmalarına destek vermek üzere çağrı yaptık. Hepsini bu bölgelere yönlendirdik. Parti gençliğimiz arama ve kurtarma çalışmalarına aktif olarak katılıyor. İl ve ilçelerde oluşturduğumuz seçim koordinasyon merkezlerini de kriz koordinasyon merkezlerine çevirdik. Bütün arkadaşlarımız müdahale edemedikleri talepleri, yetkili birimlere hemen iletiyorlar. Bu deprem ülke tarihinin en ağır felaketlerinden birisi. Etkisi altına aldığı alan çok geniş, en az 10 kent, onlarca ilçe ve yüzlerce köy ile yerleşim yeri depremden doğrudan etkilenmiş durumda. Ağır kış şartlarının yaşandığı bu günlerde ve herkesin evde olduğu bir saate denk gelmesi çok daha ağır sonuçlar doğurdu, ne yazık ki bu sonuçların ağırlaşacağı da öngörülebiliyor” ifadelerini kullandı.
 
Mithat’ın konuşmasının devamı ise şöyle:
 
Özel sektöre ait bütün imkanların da devreye sokulması bir gerekliliktir. Dolayısıyla buna denk bir seferberliğin ilan edilmesi, ülke kaynaklarının harekete geçirilmesi bir zorunluluktur. Yalnızca AFAD’ın ve Bakanlıkların elindeki değil devam eden bütün şantiyelerdeki iş makinelerinin de acilen arama ve kurtarma çalışmaları için harekete geçirilmesi gerekiyor. Sadece devlete ait araç ve gereçler değil özel sektöre ait bütün imkanların da bu çalışmalar için devreye sokulması beklentimizdir. Bir gerekliliktir.
 
Gün konuşma zamanı değil dayanışma günüdür
 
Ölüm kalım mücadelesinde değil günlerin saatlerin, her dakikanın hatta saniyenin bile önemi çok büyüktür. Deprem mağdurlarının arama ve kurtarma çalışmalarından sonraki en önemli önceliği barınma, ısınma ve beslenme olacaktır. Elbette bir an önce çadırlar ve konteynerler kurulmalı ancak buradan da halkımıza çağrıda bulunuyoruz. Riskli alanlar dışında bulunan bütün insanların evlerini ve sofralarını depremden zarar gören kardeşlerimize derhal açmalıdırlar. Gün gerçekten sadece konuşma zamanı, söz kurma zamanı değil dayanışma günüdür. Bütün bu büyük felaketlerde en büyük kurtarıcı halkın her düzeyde dayanışma göstermesidir.
 
Dayanışma çağrısı
 
Buradan uluslararası kamuoyuna bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Ülkemiz büyük bir afetle karşı karşıya. Uluslararası dayanışma bu açıdan da önemli. Bütün sivil kuruluşlara ve resmi kurumlara bu dayanışmaya acilen katkıda bulunma çağrısını huzurlarınızda bir kez daha yinelemek istiyorum.
 
Ama tekrar ediyorum. Bütün bu çalışmaları yapacağız. Elbette bunların takipçisi olacağız fakat şimdi dayanışma vaktidir. İnsanlarımızın hayatlarını kurtarma, yaraları sarma ihtiyaçları giderme zamanıdır. Herkes bütün imkanları ile dayanışmaya katılmalıdır. Bizler her düzeyde elimizden gelen her çabayı harcıyoruz harcamaya devam edeceğiz. Asıl büyük kurtarıcımız büyük dayanışmamız olacaktır. Tekrar hayatlarını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Şu anda göçük altında kurtarılmayı bekleyen insanlarımızın bir an önce kurtarılmasını diliyoruz. Bizler çalışmamızı burada devam ettireceğiz. İllerden ilçelerden gelen bilgili derleyip sistemli bir nota çevirip ilgili birimleri ve müdahalede bulunabilecek her yere ulaştırma çabasındayız. Dileriz bu tür felaketleri bir daha yaşayamayacağımız şartları hep birlikte kuracağız. Tekrar bütün ülkeye ve toplumumuz geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”