‘Erdoğan’ın kadınları suçlaması utanç verici’

  • 20:04 22 Kasım 2022
  • Siyaset
 
ANKARA - AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’nin cinsiyetçi söylem ve politikalarını eleştiren HDP’li Serpil Kemalbay, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi sorumluluğu üstlenmek yerine kadınları suçlaması bir kadın düşmanlığıdır, vicdansızlıktır, utanç vericidir” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kadına yönelik şiddet ve kadın yoksulluğunun nedenlerinin araştırılması talebiyle verdiği araştırma önergesi, Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü. Önerge üzerine söz alan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne değinerek başladığı konuşmasında AKP’nin kadın politikalarına işaret etti.
 
‘Erdoğan’ın sözleri utanç vericidir’
 
AKP'nin cinsiyet eşitsizliğine dayanan politikaları sonucu şiddetin arttığını dile getiren Serpil, 2022 yılının ilk 10 ayına dair şiddet bilançosuna dikkat çekti. Serpil, “Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve cinayetler dört bir yanda kol gezmektedir. 5'inci Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi sorumluluğu üstlenmek yerine kadınları suçlaması bir kadın düşmanlığıdır, vicdansızlıktır, utanç vericidir” dedi.
 
‘Irkçılığı, cinsiyetçiliği, ayrımcılığı reddediyoruz’
 
Serpil, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Kadın cinayetleri İstanbul Sözleşmesi'yle önlenebilir, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçilemez. AKP saray iktidarı, kadınları aile kurumu içine sıkıştırmakta, kadınların ne giyeceğine, nasıl yaşayacağına dair sürekli dayatmalarda bulunmaktadır. Toplumun bir kesimine şirin gözükmek adına kadınların üzerindeki erkek egemenliğini ve ayrımcılığı körüklemektedir. Erdoğan kadınlara 3 çocuk, 5 çocuk siparişi verirken Kürtlerin 5-10 çocuk yaptığını söyleyerek, ırkçılığı da kadın bedeni üzerinden beslemektedir. Biz kadınlar bu ırkçı, cinsiyetçi, ayrımcı politikaları reddediyoruz.”
 
HDP’nin araştırma önergesi, AKP-MHP oylarıyla reddedildi.