Saliha Aydeniz’in dokunulmazlık görüşmesi: Polis sonradan rapor almış

  • 18:28 5 Temmuz 2022
  • Siyaset
ANKARA - DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in şiddet uyguladığı söylenen polisin şikayetçi olmadığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından atılan tweet ardından “Benim” diye düşünerek, 10 saat sonra sağlık raporu aldığı ortaya çıktı.
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına dair çalışmalar kapsamında Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu tarafından oluşturulan Hazırlık Komisyonu toplantısı sona erdi.  AKP’li Ali Özkaya başkanlığında toplanan komisyon görüşmelerine Saliha Aydeniz, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekili Abdullah Koç, CHP milletvekili Rafet Zeybek ve AKP milletvekilleri Ali Özkaya, Emine Zeybek ve Orhan Kırcalı katıldı.
 
Saliha Aydeniz ile HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş tarafından 5 fezleke hakkında savunma yapıldı.
 
‘Polis 10 saat sonra rapor almış'
 
Savunmanın bitmesi ardından komisyon kapısında açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bir dokunulmazlığın kaldırılması talebiyle yüz yüzeyiz. Meclis’in itibarı, milletvekilinin dokunulmazlığının önemi ve iktidarın dokunulmazlık üzerinden muhalefete baskı kurması açısından çok vahim bir gelişmedir. Size bir anekdot anlatacağım ismi geçen polis memuru rapor almamış. Akşam evine gitmiş. Kendi ifadesi var, onu söylüyorum. Polis memuru, ‘Evde televizyon izlerken İçişleri Bakanı’nın söylediklerini izledim. Bir yumruk meselesi var, diye tweet atmış. Benim diye düşündüm' diyor. Aradan 10 saat geçtikten sonra rapor almış. Polis memurunun dahi böyle bir iddiası yok. Bu nedenle bu tamamen siyasi HDP’ye yönelik saldırılarla demokratik güçlerin bir araya gelmesini, demokrasi ittifakının oluşumunu engellemektir. Aynı zamanda muhalefet güçlerinin birbirine yakınlaşmasını engellemek açısından bir siyasi oyun var. Başka hiçbir izahı yok” dedi.
 
‘Polis AKP’li Gençlik Kolları Başkanı'ndan özre zorlandı'
 
DBP’li Saliha'nın açıklamalar sırasında darp edildiğine dair aldığı sağlık raporlarını sunduklarını ifade eden Meral, şöyle devam etti: “Elimizde en az üç tane doktor raporu var. Kendisi darp ediliyor. Hazırlık Komisyonu’na sevk edilen 5 fezlekenin 3’ünde Saliha Hanım’ın raporu var ve kendisi darp edilmiş. Kolluk gücünün kendisine uyguladığı şiddete dair 7 tane suç duyurusu var. Hatta 2 tanesinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar var. Bunların tamamını da toplayacağız.  Burada mağdur olan, şiddete uğrayan kolluk gücü değil. Hiç kimse kimseye şiddet uygulamamalı. Siyasetin talimatıyla yargının silah olarak kullanılmasıyla kolluğun da suç işlemeye teşvik edilerek, bu aşamaya kadar getirilmesi Türkiye siyasetinin içinde bulunduğu açmazı ortaya koyuyor. Çok yeni bir gelişme polisin yaklaşımı da bütün partiler için aynı değil. Zeytinburnu’nda AKP Gençlik Kolları Başkanı’na kelepçe taktığı için polis özür dilemeye zorlandı. Özür dilemediği için açığa alındı. Bu hafta yaşandı bu gelişme.” 
 
'Ayrımcılık en büyük ihlallerden bir tanesidir'
 
Saliha'ya ayrımcılık yapıldığını aktaran Meral, “Ayrımcılık en büyük ihlallerden bir tanesidir. Savunmamızı bitirdik. Komisyon yeniden toplanacak. Çok sayıda delil, video, görsel, doktor raporlarını, suç duyurularını sunduk. Komisyon üyeleri tarafından deliller incelenecek. Komisyon toplantısı ertelenecek. Maalesef komisyon Meclis kapalı olmasına rağmen çalışacak” dedi.
 
Saliha'nın kırılan telefonunu gösterdi
 
Elindeki telefonu gösteren Meral, “Bu da polislerin kırdığı bir telefon. Bunu delil olarak getirdik. Saliha vekilin telefonudur. Basın darp ediliyor, olay yerinden uzaklaştırılıyor. Kendisi milletvekili olarak aldığı görüntüler telefonundan siliniyor. Telefon bu hale getiriliyor ve 3 saat sonra partililere teslim ediliyor. Böyle bir hukuksuzluk karşısında adaleti savunuyoruz” ifadelerini kullandı.
 
'Deliller sunduk'
 
Saliha'nın savunması sırasında polislerin fezlekede tek taraflı görüntülere yer verdiğini dile getiren komisyon üyesi HDP’li Abdulllah Koç, “Saliha Aydeniz’e eylemlerde daha önce yapılan müdahaleler, aldığı sağlık raporları, suç duyurularını ve akıbetlerini sunduk. Ayrıca 12 Haziran’daki Gemlik Yürüyüşü sırasında polislerin Aydeniz’i kalkanla yere devirmesi, şiddet uygulaması ve tehdit etmesine dair görüntüleri sunduk” şeklinde konuştu.
 
Yarın yeniden toplanacak
 
Komisyonda yeni sunulan delillerin incelenmesi için süre talebinde bulunan HDP’li Abdullah Koç’un talebi kabul edildi. Komisyon yarın saat 11.00’de dokunulmazlığın kaldırılıp kaldırılmayacağına dair karar vermek üzere toplanacak.