HDP’den Pınar Gültekin kararına dair genel görüşme talebi

  • 17:47 21 Haziran 2022
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, “kadınları katleden erkeklerin haksız tahrik indiriminden faydalanmasının toplumda yarattığı çok yönlü tahribatın tespit edilmesi, toplumda yaşanan öfke, korku, dehşet, güvensizlik ve kaygının ortadan kaldırılması” amacıyla Meclis’te genel görüşme açılmasını talep etti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, Pınar Gültekin davasında olduğu gibi “kadınları katleden erkeklerin haksız tahrik indiriminden faydalanmasının toplumda yarattığı çok yönlü tahribatın tespit edilmesi, toplumda yaşanan öfke, korku, dehşet, güvensizlik ve kaygının ortadan kaldırılması” amacıyla Meclis’te genel görüşme açılması talebiyle Meclis Başkanlığı’na önerge sundu.  
 
‘İndirimler kadınların anılarına hakaret edilmesine neden oluyor’
 
Ülkede artan kadın katliamlarına ve bunun karşısında fail erkeklerin cezasızlıkla ödüllendirilmesine işaret edilen önergede, “Kadınlara karşı işlenen suçlarda ‘haksız tahrik indirimi’ uygulanması hem hayatını kaybetmiş kadınların suçlanmasına, anılarına hakaret edilmesine, bu suçlarda adaletin sağlanmasının önüne geçilmesine hem de geride kalan kadınların dehşet, korku, kaygı ve ciddi bir öfkeye kapılmasına neden olmaktadır. Bu süreç, kadınları katleden erkeklerin ise masumlaştırılması, aklanması, korunması ve ödüllendirilmesine yol açarken, bir bütün olarak kadınlara şiddet uygulayan erkeklerin cesaretlendirilmesine de neden olmaktadır” denildi.
 
Genel görüşme teklifi
 
Önergede, şu ifadeler kullanıldı: “Kadınları katleden erkeklere verilen ‘haksız tahrik indirimi’nin son örneği Pınar Gültekin davasında yaşanmıştır. Gültekin’i işkenceyle öldürdüğü ispatlanan Cemal Metin Avcı ‘haksız tahrik indirimi’nden faydalanmıştır. Mahkeme iki yıldır yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkan deliller sonucu Avcı’nın Gültekin’i işkence ederek katlettiğini onaylamıştır. Bu nedenle ‘canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme’ suçundan müebbet cezası vermiştir. Failin suçunu itiraf etmesine, işkence ve katledilmenin delillerle ispatlanmasına ve kamuoyunun adalet talebine rağmen yargı katile ‘haksız tahrik indirimi’ uygulayarak verdiği müebbet hapsi 23 yıla indirmiştir. Kadınları katleden erkeklerin cesaretlendirilmesinden derhal vazgeçilerek erkek şiddeti ile bütünlüklü ve etkin mücadelenin sağlanması, kadına yönelik suçlarda adaletin tesis edilmesi ve bu süreçlerde toplumda yaşanan dehşetin onarılması için kadına karşı işlenen suçlarda uygulanan ‘haksız tahrik indirimi’ hakkında bir genel görüşme açılmasını teklif ederiz.”