Meral Danış Beştaş: Leyla Qasim direnişimizin gücü oldu

  • 18:04 12 Mayıs 2022
  • Siyaset
ANKARA - Meclis Genel Kurulu’nda Irak rejimi tarafından idam edilen Leyla Qasim’ı anan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Kadın özgürlük mücadelesinin sembolü ve direnişimizin de kadın özgürlük mücadelesinin de gücü oldu” dedi.
 
Meclis Genel Kurulu’nda söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, üniversite öğrencisi iken katledilen Şerzan Kurt’u ölüm yıldönümünde andı.
 
Şerzan Kurt’u andı
 
Şerzan’ın 12 yıl önce polis kurşunuyla katledildiğini hatırlatan Meral, “Diğer bütün polis davalarında olduğu gibi katiller cezasızlıkla ödüllendirildi. Yargıtay’da dava 2 defa bozuldu ve şu anda katil maalesef, elini kolunu sallayarak dolaşıyor ve tabii ki onun akabinde, bu cezasızlık zırhıyla Dilek Doğanlar, Kemal Kurkutlar katledilmeye devam ediyor. Şerzan Kurt'u saygıyla ve minnetle anıyorum” dedi.
 
‘Leyla Qasim direnişimizin gücü oldu’
 
Irak rejimi tarafından idam edilen Leyla Qasım’ı da katledilişinin yıldönümünde anan Meral, “Kendisi ölüme giderken annesine ‘Ben ölüme hazırım. Bir cellattan merhamet ve af dilemem’ sözleriyle hafızalara kazındı. Kadın özgürlük mücadelesinin sembolü ve direnişimizin de kadın özgürlük mücadelesinin de gücü oldu. Leyla Qasim'ı da saygı ve minnetle anıyorum. Mücadelesini bugün de çok güçlü bir şekilde hissettiğimizi ifade etmek istiyorum” diye belirtti.
 
Hemşireler Günü
 
Konuşmasının devamında Hemşireler Günü’nü kutlayan Meral, “Bizim Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanımız Hülya Alökmen Uyanık da bir hemşire. Şu anda Elazığ Cezaevi’nde haksız ve hukuksuz bir şekilde rehin tutuluyor. Kayyım gaspıyla mazbatası elinden alındı. Sonra Diyarbakır İl Eşbaşkanımızdı. Hülya Alökmen'i buradan bütün grubumuz adına sevgiyle kucaklıyor, selamlarımızı gönderiyorum” dedi.
 
Soma Katliamı
 
Soma Maden Katliamı’nın da yarın yıldönümü olduğunu hatırlatan Meral, Soma’yı hiç unutmadıklarını belirtti. Soma’da göz göre göre 301 kişinin yaşamını yitirdiğini vurgulayan Meral, “Burada da cezasızlıkla dava bitirildi ve cezasızlık, caydırıcı cezaların verilmemesi yeni katliamların habercisidir. Tabii ki Soma davasının 2 avukatı Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay da maalesef cezaevlerinde tutuluyorlar. Sevgili Can'a ve Selçuk'a buradan ve sevgilerimi gönderiyorum ve Soma'da yaşamını yitiren canları anıyorum, ailelerine tekrar başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
'Diplomatik skandal’
 
Meral, son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu dinlediğine dair açıklamalarına değindi. Fethullah Gülen cemaatinin yargıda aktif olduğu dönemdeki dinlemelerinden söz eden Meral, şunları söyledi: “Bu ülkede yıllardır andıçlar, fişlemeler gördük. Sonra FETÖ'cüler geldi, yıllarca yasadışı dinlemeleri, izlemeleri gördük, bunu hâlâ iktidar söylüyor. Şimdi, bütün bu kötülüklerin toplamı olarak AKP iktidarı toplam kötülüğü kullanıyor. Evet, şimdi de kendisine Bakan denilen İçişleri Bakanı, suç işlerinden sorumlu bakan öğrendiği bütün yöntemleri kullanıyor. Yani il binalarımızı nasıl dinlediklerini biliyoruz. İşledikleri suçları itiraf etme noktasına geldiler ve hiç çekinmiyorlar. Bu Bakan çıkıp kameraların karşısında muhalefet partisi Genel Başkanını dinlediğini açık açık anlattı, bu aynı zamanda diplomatik bir skandaldır. Evet, çöplüğe gitmekten kurtulamayacaksınız ama bari bu kadar vatandaşın gözüne sokmayın diyorum.”