Arap-Kürt Diyalog Konferansı gerçekleştirildi

  • 14:21 23 Ocak 2022
  • Siyaset
 
ANKARA - Ürdün’de Arap-Kürt Diyalog Konferansı gerçekleştirildi. Konferansa HDP Sözcüsü Ebru Günay da katıldı.
 
Ürdün'ün başkenti Amman'da, 22 Ocak’ta Kudüs Siyasi Araştırmalar Merkezi ve Kürt-Arap Girişim Komitesi'nin organizasyonunda “Araplar ve Kürtler: Diyalog Ortak Bir Gelecek Yoludur” başlıklı Arap-Kürt Diyalog Konferansı gerçekleştirildi. Konferansa çok sayıda Iraklı, Filistinli, Ürdünlü, Lübnanlı ve Suriyeli politikacı katılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay da davet üzerine konferansa katıldı.
 
Kürt-Arap ilişkisi
 
Konferansta geleceğin ortak tarih, ortak noktalar üzerine inşa edilmesi, kalıplaşmış ve karşılıklı korku ve güvensizliği ortadan kaldırmanın yolları, Kürt ve Arap kadınların barış ve istikrarın korunmasında, bir arada yaşama ortamının oluşturulmasında ve herkes için adaletin sağlanmasındaki rolü, ortak çıkarlar haritası, Kürt meselesinin nasıl ele alınacağı, eşit ve etkin vatandaşlık, demokratik ulus, kendi kaderini tayin hakkı, egemenlik ve ülkelerin toprak bütünlüğünün korunması ile ilgili yapılabilecekler ele alındı.
 
Ayrıca konferansta Araplar ve Kürtler için ortak bir geleceği inşa etmenin önemi ve bu alanda yapılabileceklerle ilgili öneriler de tartışıldı. Bu bağlamda öne çıkan en önemli talep Arap ve Kürt ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için benzer konferans, panel ve seminerlerin yapılması gerektiği oldu.