Türkiye'nin İmralı için 'ihmal yok' yanıtı Meclis'e taşındı

  • 16:34 25 Eylül 2021
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP'li Feleknas Uca, Türkiye’nin İmralı’da yaşanan ihlallere ilişkin AK Bakanlar Komitesi'ne "İhlal yok" diye yanıt vermesini Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekilli Felekans Uca, sivil toplum örgütlerinin İmralı F Tipi Yüksek Güvenlik Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne yaptığı başvuruya Türkiye’nin verdiği "İhlal yok" cevabını Meclis gündemine taşıdı. Feleknas, Meclis Başkanlığı'na Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi  verdi. 
 
Asrın Hukuk Bürosu ve sivil toplum örgütlerinin İmralı Adası F Tipi Cezaevi'nde tutulan Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının kaldırılması talebiyle 29 Temmuz’da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne başvuru yaptığı belirtilen önergede, "Bu başvuru, Bakanlar Komitesinin aralık ayında yapacağı toplantısında görüşülecektir” denildi.
 
Başvuruya ilişkin Bakanlar Komitesi’ne 7 Eylül'de Türkiye’nin verdiği cevabın hatırlatıldığı önergede,  “AİHM, Abdullah Öcalan’ın şartlı salıverilme hakkına sahip olmaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm edilmesini de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı bulmuştur. AİHM, Abdullah Öcalan’ın sistematik şiddete ve tecride maruz kaldığına dair ve Öcalan’ın özgürlüğünün hukuksal zeminini sağlayacak bir karar vermiştir. Bu karar ise yedi yıldır Türkiye tarafından uygulanmamaktadır” ifadelerine yer verildi.
 
Önergede, Bakan Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle yöneltilen sorular şöyle: 
 
“*Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olarak şartlı salıverilme hakkına sahip olmaksızın hapis cezasına mahkûm edilen Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasına yönelik gerekli hukuksal zemini sağlamaya yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?
 
* Bakanlar kuruluna verilen cevapta Sayın Öcalan’a uygulanan tecridin hukuki olduğu söylenmiştir. Uluslararası ve iç hukukta işkence olarak tanımlanan tecridin yasal dayanağı nedir? İmralı Cezaevinde bulunan Abdullah Öcalan ve diğer mahpuslara uygulanan tecridin kaldırılmasına ilişkin herhangi bir girişiminiz bulunmakta mıdır?
 
* Sayın Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmemesinin uluslararası hukukta karşılığı nedir? İmralı’daki mahpusların iletişim hakkı neden engellenmektedir?
 
* 2 Mayıs 2019’dan bu yana avukatları Sayın Öcalan ile kaç kez görüşebilmiş, kaç görüşme talebi reddedilmiştir? Sayın Öcalan ailesi ile kaç kez görüştürülmüştür?”