Afyon ve Bandırma cezaevlerinde yaşanan ihlaller Meclis'e taşındı

  • 16:20 22 Eylül 2021
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP Mersin Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komsiyonu üyesi Fatma Kurtulan, Afyon ve Bandırma cezaevlerinde tutsaklara yönelik hak ihlallerini Meclis'e taşıdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Fatma Kurtulan, Bandırma ve Afyon cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini Mecis gündemine taşıdı. Fatma ayrıca, Bandırma Cezaevi'nde bulunan tutsakların yaşadıkları hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Önergede, Afyon E Tipi Cezaevi'nden tutsak Hakan Özcan'dan gelen mektupta yaşanan hak ihlallerine dikkat çekilerek, tutsakların maruz kaldığı baskıya yer veridli. Önergede, “Özcan cezaevindeki personellerden oluşan yaklaşım 10 kişilik bir grubun kameraların görmediği kör noktalarda kendilerine saldırdığını, kendisinin de engelli olmasına rağmen tekme tokat saldırıya uğradığını, yerlerde sürüklendiğini ifade etmiştir. Kendisine saldıranların infaz memurları olduğunu da mektubunda ayrıca belirten Özcan, cezaevini incelemek üzere acil bir heyet gönderilmesi gerektiğini iletmiştir" diye belirtildi. 
 
Ziyaret edilmesi talebi
 
Önergede, tutsakların maruz bırakıldığı hak ihlallerinin yerinde incelenmesi için Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından bir ziyaret yapılması, ziyaretin kısa süre içinde gerçekleşmeyecek olması durumunda cezaevi yönetiminden bahsi geçen iddialarla ilgili bilgi istenilmesini talep edildi. 
 
Tutsaklara ağız içi arama dayatması
 
Önergede ayrıca,  26 yıldır tustak olan ve Bandırma Cezaevi'nde tutulan Nesip Tarım'ın sağlık sorunlarından dolayı düzenli hastaneye gitmesi gerektiği vurgulandı. Önergede, tutsağa ağız içi arama dayatıldığı kaydedilerek, "Ya bu uygulamayı kabul edersiniz ya da sizi hastaneye götürmem" diye tehdit edildiği ifade edildi. Önergenin devamında, "27 yıldır cezaevinde bulunan Ahmet Kolakan’ın pandemi koşulları nedeniyle sağlığı daha da kötüleşmektedir. Kolakan bulaş riskinin yüksek olduğu pandemi sürecinde görevli askerlerin ağız içi arama dayatmasına maruz kalmış, kabul etmemeleri halinde ise hastaneye götürülmemekle tehdit edilmiştir" ifadelerine yer verildi. 
 
Önergede, Bakan Abdülhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltildi: 
 
"*Bandırma Cezaevinde yaşanan ağız içi arama dayatması Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?
 
*Temizlik ve hijyen kurallarına en çok dikkat edilmesi gereken pandemi sürecinde, hasta mahpuslara ağız içi arama dayatmasının gerekçesi nedir?
 
*Söz konusu uygulamaya ilişkin bahsi geçen görevli personellere ilişkin Bakanlığınızca açılmış bir soruşturma var mıdır/ açılacak mıdır?"