Nuran İmir: Cizre’ye sağlıkçı ataması yapılmamasının gerekçesi nedir?

  • 11:43 5 Ağustos 2021
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP’li Nuran İmir, Şırnak ve ilçelerindeki sağlık sorunlarına ilişkin TBMM’de verdiği soru önergesinde, “50 derece sıcaklıkta gebe kadınların saatlerce kuyrukta bekletilmesi ile hem kendisinin hem de bebeğinin yaşam hakkını ihlal ettiğinizin farkında mısınız” diye sordu.
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak ve ilçelerinde yaşanan sağlık sorunlarına yönelik Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
 
‘Uludere ilçesinde 1 kadın doğum uzmanı bulunmaktadır’
 
Önergede, Şırnak ve ilçelerinde yaşanan sağlık sorunlarına dikkat çekilerek, her gün onlarca hastanın basit rahatsızlıklar nedeni ile çevre illere ve özel hastanelere gitmek zorunda kaldığına değinildi. Son bir aydır uzman doktorların istifa etmesi veya tayin istemelerinden kaynaklı bölgede neredeyse doktor kalmadığına işaret edilen önergede, “Nüfusu 143 bin olan merkezi ilçemiz Cizre'de 6 kadın doğum uzmanının çalışması gerekirken yaklaşık bir aydır sadece bir kişi ile idare ediliyor. Ve şu an iki kişi çalışmaktadır. İki kadın doğum uzmanı sadece acil hastalara bakabilmektedirler. Sadece Cizre'de ayda yaklaşık 300 doğum gerçekleşmektedir ve bunların en az yarısı sezaryen ile gerçekleşen doğumlardır. Bunun yanı sıra 77 bin nüfusu olan İdil ilçemizde kadın doğum uzmanı şu an hiç yok, 138 bin nüfusa sahip olan Silopi'de 1 kadın doğum uzmanı bulunmaktadır. 96 bin nüfusa sahip olan Şırnak il merkezinde 2 ve 45 bin nüfusa sahip olan Uludere ilçesinde de 1 kadın doğum uzmanı bulunmaktadır. Doktorların yanı sıra ebe ve hemşire eksikliği de var olan doktorların yükünü daha da arttırmaktadır” diye belirtildi.
 
‘İhtiyacın derhal giderilmesi gerekmektedir’
 
Sağlık hizmetine ulaşamayan gebe kadınların bebeklerini kaybettiğinin belirtildiği önergede, “Gebe kadınlar doktor eksikliğinden kaynaklı sağlıklı bir şekilde doktor kontrollerini gerçekleştirememektedirler. Son bir aydır bu konu hakkında onlarca şikayet bize intikal etmiştir. Şırnak ve ilçelerinde Kadın doğum uzmanlarının acil bir şekilde atanması veya çevre illerden görevlendirme ile ihtiyacın derhal giderilmesi gerekmektedir” denildi.
 
Önergede, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu sorular yöneltildi:
 
"*Yaklaşık bir aydır Cizre Devlet Hastanesinde 6 norm kadro yerine sadece bir kadın doğum uzmanının çalıştığından haberdar mısınız? 
 
*Şırnak ve ilçelerine acil olarak kadın doğum uzmanı atamayı veya görevlendirme ile ihtiyacı geçirmeyi planlıyor musunuz? 
 
*143 nüfusa sahip olan merkezi ilçemiz Cizre'de ayda 300 doğum gerçekleşirken, sadece iki kadın doğum uzmanı çalışmakta ve sadece acil hastalara bakabilmekteler, defalardır bu sorunu gündeme geçirmemize rağmen bir atama yapılmamasının gerekçesi nedir?
 
*Kadın doğum uzmanı eksikliğinin bir an önce çözülmemesi durumunda yaşanacak bebek ve anne ölümlerinden bizzat Bakanlığınız sorumlu değil midir?
 
*50 derece sıcaklıkta gebe kadınların saatlerce kuyrukta bekletilmesi hem kendisinin hem de bebeğinin yaşam hakkını ihlal ettiğinizin farkında mısınız?
 
*Şırnak ve ilçelerinde günde kaç doğum gerçekleşiyor? Kaç çocuk sağlıklı doğabilir? Kaçı doğmadan ölüyor? Kaç tanesi hastalıklı doğuyor?
 
*Gebe kadınların düzenli olarak sağlık taramaları yapılıyor mu? Bebek ve anne ölümlerinin kaç tanesi sağlık taramalarından ve sağlık haklarına ulaşamamaktan kaynaklanmaktadır?"