Filiz Kerestecioğlu: Hükümetin ırkçı saldırılara karşı bir açıklaması olacak mı?

  • 13:54 3 Ağustos 2021
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Filiz Kerestecioğlu, Kürt yurttaşlara yönelik ırkçı saldırıları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu: “Hükümetin yetkili organları tarafından, Kürt yurttaşlara yönelik organize bir biçimde gerçekleştirilen ırkçı saldırılara karşı bir açıklamanız olacak mıdır."
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Kürt yurttaşların yaşadıkları ya da çalıştıkları bölgelerde organize bir biçimde ırkçı saldırılara maruz bırakılmasını Meclis'e taşıdı. Filiz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
 
‘Valilik ve Kaymakamlıklar Kürt yurttaşları zorla uzaklaştırdı’
 
Kürt yurttaşların çalıştıkları ve yaşadıkları bölgelerde organize ve sistematik bir şekilde saldırıya uğradıkları kaydedilen önergede, “Saldırıların ardından yurttaşların can güvenliğini korumakla yükümlü olan Valilik ve Kaymakamlıkların önlem almak yerine ya Kürt yurttaşları zorla yaşadıkları bölgeden uzaklaştırdıkları ya da saldırgan ‘grupları’ koruma altına aldıkları görülmektedir. Bunlar ve benzeri vakalarda soruşturmaların derinleştirilmeyip, olaylara münferit adli vakalar olarak yaklaşılması, düşmanca duygularla işlenen suçların cezasız kalacağı kanaatini yaygınlaştırmaktadır. Gerek mülki amirliklerden yapılan açıklamalar gerekse hükümet yetkililerinin açıklamaları bu sistematik durumu ve örüntüyü gizlemeye veya reddetmeye meyilli olduğunu göstermektedir” diye belirtildi.
 
Önergede, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu sorular soruldu: 
 
"* Hükümetin yetkili organları tarafından, Kürt yurttaşlara yönelik organize bir biçimde gerçekleştirilen ırkçı saldırılara karşı bir açıklamanız olacak mıdır?
 
*Valilik, kaymakamlık, belediye başkanlıkları ve muhtarlıklara bu tip saldırıların önlenmesine ve saldırıların ortadan kaldırılmasına yönelik bir yazı gönderilmiş midir veya gönderilecek midir?
 
* Kürt yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen bu saldırıların, ötekileştirici ve saldırgan söylemlerin siyasette, medyada yaygın şekilde kullanılması neticesinde gerçekleştiğini düşünüyor musunuz?
 
* Özellikle manşetlerde ve başlıklarda ırkçı ve ayrımcı dil kullanan, hedef gösteren ve bu politikayı besleyen kişi/kurum ya da örgütler hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmekte midir? 
 
*Yaşanan tüm saldırılar sonrasında özellikle saldırıyı gerçekleştiren ‘örgütlü gruplar’ serbest bırakılmış ve mağdur gösterilmiş; saldırıya uğrayan, hayatını kaybeden, yoğun bakıma alınan Kürt işçiler, yurttaşlar suçlu gösterilerek geldikleri illere geri gönderilmişlerdir. Yurttaşların, ülkenin her ilinde çalışma ve yaşama hakkını, birlikte yaşam koşullarını ortadan kaldıran bu uygulamalara son vermek üzere sorumlular hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?”