Cezaevlerinde artan salgının yerinde incelenmesi istendi

  • 11:43 18 Mayıs 2021
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Pero Dundar, cezaevlerinde artan Covid-19 salgınını Meclis gündemine taşıyarak, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’ndan da cezaevlerinde inceleme yapmasını istedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dundar, cezaevlerinde artan Covid-19 salgınına dair Meclis Başkanlığı’na Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından cevaplanmak üzere yazılı soru önergesi sundu. Pero ayrıca Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na da dilekçe sunarak cezaevlerinin biran önce ziyaret edilip incelemelerin yapılmasını istedi. 
 
Soru önergesinde cezaevlerinin Covid-19 salgını açısından en riskli alanların başında geldiğinin aldı çizilerek, yaşanan hak ihlalleri ile birlikte salgındaki artışın da tutsakları daha büyük yaşam riski ile karşı karşıya bıraktığı vurgulandı. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Hapishane Komisyonunun cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve Covid-19 vakalarına ilişkin yapmış olduğu açıklamaya da dikkat çekilen önergede, açıklamada yer alan şu bilgiler hatırlatıldı: 
 
18 tutsağın testi pozitif çıktı
 
“Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde 5, Batman Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde 1, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 8, Çankırı E Tipi Cezaevi’nde 4 olmak üzere toplam 18 tutuklunun Covid-19 testi pozitif çıkmıştır. Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde yapılan koğuş aramaları beş gün arayla yapılmakta, aramalarda infaz koruma memurları eldiven ve aynı koruyucu kıyafetleri kullanarak bulaşma riskini arttırmaktadır. Sulandırılmış dezenfektanlarla koğuşlarda alınmaya çalışan tutuklular temizlik malzemelerinin ihtiyacı karşılayacak miktarda olmadığını belirtmişlerdir.
 
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Ali Aykut ailesi ile yapmış olduğu görüşmede Covid-19 testi pozitif çıkan 8 tutukludan 3’ünün durumunun ağır olduğunu belirtmiştir. 
 
Çankırı Cezaevi’nde 25 yıldan uzun süredir hapishanede bulunan mahpusların test sonuçlarının pozitif olması nedeniyle sağlıkları risk altındadır.”
 
Önergede Adalet Bakanı’ndan şu soruları cevaplaması istendi: 
 
“*Covid-19 salgınının başladığı il günden bugüne kadar Türkiye cezaevlerinde kaç tutuklunun test sonucu pozitif çıkmıştır? Tutukluların tedavi süreçleri ne şekilde yürütülmektedir? Kaç tutuklu Covid-19’dan yaşamını yitirmiştir? 
 
*Covid-19 salgınına karşı cezaevlerinde alınan tedbirler nelerdir?
 
*Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevinde Covid-19 testi pozitif çıkan tutuklu sayısı kaçtır? Entübe olan tutuklu var mıdır?
 
*Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde gardiyanların aynı eldiven ve koruyucu kıyafetlerin kullanıldığı bilgisi doğru mudur?
 
*Mardin Cezaevinde Covid-19 testi pozitif çıkan tutuklu sayısı kaçtır? Entübe olan tutuklu var mıdır?
 
*Çankırı Cezaevinde Covid-19 testi pozitif çıkan tutuklu sayısı kaçtır? Entübe olan tutuklu var mıdır?
 
*Cezaevlerinde salgının durumuna ilişkin Bakanlığınızın bir açıklaması olacak mıdır? 
 
*Mahpusların sağlık ve yaşam hakkının korunması yükümlülüğü ve işkence yasağı kapsamında aşı, test kiti ve tedavi imkânlarına eşit erişimin sağlanması için Bakanlığınızın ne tür girişimlerde bulunmuştur? 
 
*Hasta, yaşlı ve çocuklu mahpusların derhal tahliyesinin sağlanması ve tüm mahpusları kapsayacak eşit ve adil bir infaz yasası değişikliğinin yapılması için Bakanlığınızın girişimi olacak mıdır?”
 
Cezaevlerinde inceleme yapılması istendi
 
Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na verilen dilekçede de önergedeki bilgilere yer verilerek, “Bu bağlamda, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun acil olarak konu ile ilgili acil toplantı yapmasını, durumun komisyon tarafından incelemesini ve Komisyonunuz bünyesinde bulunan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonun Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi, Batman Yüksek Güvenlikli Cezaevi, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi ve Çankırı E Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini incelemek üzere acil ziyaretlerin gerçekleştirmesini arz ve talep ederim” denildi.