‘Cenazelerin yıkanmasına izin verilmemesinin gerekçesi nedir?’

  • 11:09 17 Mayıs 2021
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP’li Milletvekili Pero Dundar, Mardin'de 3 HPG’linin cenazesinin yıkanmasının ve cenaze namazı kılınmasının engellenmesini Meclis’e taşıdı. Önergede Süleyman Soylu’ya “Dini vecibelerin yerine getirilmesine neden izin verilmemiştir?” diye soruldu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dundar, 8 Mayıs 2021 tarihinde Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Dibek köyü kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’liler Ramazan Aslan, Bayram Kuzu ve Mazlum Kızıl’ın cenazelerinin yıkanmasının ve cenaze namazının kılınmasının engellenmesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.
 
Meclis Başkanlığı’na sunulan soru önergesinde gömülme hakkının kanunla yazılı olarak düzenlemeyi gerektirmeyecek kadar doğal ve tartışmasız olduğu belirtilirken, Türkiye'de bu hakkın baskılara maruz bırakıldığı ifade edildi. Kilyos Mezarlığı’nda plastik kutularda kaldırımlara gömülen cenazelerin, yıllar sonra bulunan toplu mezarların hatırlatıldığı önergede, bu suçları işleyenlerin yargılanmamasının sonucunda cenazelere her gün yeni bir saldırının gerçekleştiği kaydedildi.
 
'Savcılık iznine rağmen kolluk güçleri müdahale etti'
 
Mardin’de yaşamını yitiren 3 HPG’linin cenazesine dönük engellemelere dikkat çekilen önergede, şunlar vurgulandı: "Çatışmada yaşamını yitiren Ramazan Aslan’ın ailesi cenazelerini Nusaybin Hecace Mezarlığı’na defnetmek istemiş bunun için savcılıkla gerekli görüşmeleri yapmış ve savcılık tarafından herhangi bir sorun olmayacağı belirtilmiş olmasına rağmen kolluk güçleri cenazenin burada gömülmesine izin vermemiştir. Bunun üzerine aile cenazesini Mohris Mezarlığı’nda defnetmiştir. Cenazeye aile bireylerden 4 kişi dışında kimsenin katılmasına müsaade edilmemiş, yine cenazenin yıkanmasına, cenaze namazının kılınmasına müsaade edilmemiştir. Cenazeye katılan aile bireyleri cenazeyi mezar başında kefenleyerek gömmek zorunda kalmıştır. Cenazesi Kızıltepe’ye götürülen Bayram Kuzu ve Mazlum Kızıl’ın cenazelerinde de aynı engellemeler uygulanmıştır. Kuzu ve Kızıl’ın cenazelerinin de yıkanmasına, cenaze namazlarının kılınmasına izin verilmemiş aileler mezar başında cenazelerini kefenlemek zorunda kalmıştır."
 
Süleyman Soylu'nun cevaplaması istemiyle şu sorular yöneltildi:
 
“* Çatışmada hayatını kaybeden Ramazan Aslan, Bayram Kuzu ve Mazlum Kızıl’ın cenazeleri defnedilirken dini vecibelerin yerine getirilmesine neden izin verilmemiştir? Bu engellemelerin gerekçesi nedir?
 
* Kolluk güçleri cenazelerin yıkanması, cenaze namazının kılınmasına izin vermeme yetkisini kimden alıyor?
 
* Cenazelerin yıkanmasına ve cenaze namazının kılınmasının engellenmesine dönük özel bir talimat mı vardır?
 
* Ramazan Aslan’ın Hecace Mezarlığına gömülmesi hangi yasal gerekçe ile engellenmiştir? Nasıl bir sakınca vardır buraya gömülmesinde?
 
* Kolluk güçlerinin yasanın kendilerine tanıdığı hakların fersah fersah dışına çıkarak bu kadar pervasız, fütursuz ve paramiliter bir güç gibi davranması yeni savaş konseptinin bir parçası mıdır?”