'Açlık grevindeki mahpuslarla görüşmeyi planlıyor musunuz?'

  • 11:37 7 Mayıs 2021
  • Siyaset
 
ANKARA - Açlık grevini Meclis gündemine taşıyan HDP’li vekil Züleyha Gülüm, Adalet Bakanı’na “Bakanlık olarak mahpuslarla görüşmeler yapmayı planlıyor musunuz” diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, cezaevlerinde süren açlık grevlerini Meclis gündemine taşıdı. HDP’li vekil, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi sundu.
 
Türkiye’de F tipi hapishane sistemiyle tutsakların koşullarının ağırlaştığı ifade edilen önergede, “İmralı Hapishanesi’nde de tüm yasal düzenlemeler yok sayılarak mutlak tecrit uygulamasına geçilmiştir. İmralı Hapishanesi’nde başlatılan hukuksuz uygulamalar tüm hapishanelere yayılmak istenmektedir” vurgusu yapıldı. Önergede, siyasi tutsaklara yönelik ihlallerin 2016’dan bu yana giderek arttığına işaret edilirken, pandemi ile birlikte ihlallerin hat safhaya ulaştığı kaydedildi.
 
‘Hasta mahpusların başvuruları keyfi şekilde reddedilmekte’
 
Önergede, siyasi tutsaklara ayrımcı şekilde çıkarılan infaz yasası da hatırlatılarak şunlar kaydedildi: “Ayrımcı infaz yasası ile kısmi ve özel af çıkarılırken siyasi mahpusların koşulları daha da zorlaştırılmış. Yasa ile mahpusların koşullu salıverilme, açık cezaevine geçiş, denetimli serbestlik gibi imkanları İdare ve Gözlem Kurullarının keyfi ve yanlı olarak değerlendirdiği ‘iyi hal’ koşuluna bağlanmakta, kararlara yapılan itirazlar ise tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirmiş İnfaz Hakimlikleri tarafından reddedilmektedir. Bu yöntemle şimdiye dek birçok siyasi mahpusun infazı yakılmıştır. Hapishanelerdeki hasta mahpusların infaz erteleme başvuruları ise keyfi biçimde reddedilmektedir. Hasta mahpuslar pandemi koşullarında risk altında bırakılmış, mahpusların hastaneye ve tedaviye erişimleri engellenmiştir. Bu ağır ihmal ve ihlaller birçok hasta mahpusun yaşamını yitirmesine sebep olmuştur.”
 
Hak ihlalleri sıralandı
 
Önergede, “siyasi tutsakların çıplak aramaya maruz kalması, özel alanların kamera ile gözetlenmesi, koğuşların yazın havalandırılmaması ve kışın ısıtılmaması, temiz ve sıcak suyun olmaması, koğuşlara sürekli baskınlar düzenlenmesi, ayakta sayım zorlaması yapılması, sohbet, atölye ve spor haklarının keyfi biçimde kısıtlanması, haksız ve keyfi aramalarda eşyalarına el konulması, görüş ve iletişim cezaları verilmesi, iletişim ve bilgiye erişim haklarının engellenmesi, gardiyanların sözlü ve fiziksel saldırıları gibi birçok hak ihlali uygulamasına dikkat çekildi. 
 
Pandemi sürecinde sağlık hakkına erişim ve hijyen malzemelerinin fahiş fiyatlara satılmasına vurgu yapılan önergede, “Türkiye’de hapishanelerde uygulanan tecride, hak ihlallerine ve ceza infaz sisteminin intikam aracına dönüştürülmesine karşı mahpuslar süresiz-dönüşümlü açlık grevine başlamışlar ve bugün itibari ile 162. günündeler” denildi.
 
Züleyha Gülüm, Adalet Bakanı’na şu soruları yöneltti:
 
“* İmralı Hapishanesi’nde 21 yıldır sürdürülen hukuksuz ağır tecrit ve hak ihlallerine son verilecek midir?
 
* Hapishanelerdeki ağır hak ihlallerinin ve insan haklarını hiçe sayan ceza infaz sisteminin kaldırılmasına yönelik herhangi bir planınız var mıdır?
 
* Süresiz - dönüşümlü açlık grevi eylemini sürdüren mahpusların sağlık kontrolleri ve tıbbi bakımları yapılmakta mıdır? Bakanlık olarak mahpuslarla görüşmeler yapmayı planlıyor musunuz?
 
* Ağır hasta mahpuslar pandemiye ve hastalıkların ileri aşamalarına gelmelerine rağmen niçin tahliye edilmemektedir? Pandemi sürecinde kaç hasta mahpus yaşamını yitirmiştir?
 
* Bakanlık olarak hapishanelerde mahpusların yaşama koşullarını iyileştiren düzenlemeler yapmayı ve mahpusların haklarını korumaya dönük politikalar üretmeyi planlıyor musunuz?”