Kadın vekillerden uzman çavuş şiddetine karşı 22 önerge

  • 13:24 4 Mayıs 2021
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP’li 22 kadın milletvekili Bingöl’de yaşanan uzman çavuş şiddetine ilişkin Meclis’e verdiği önergede, “Ferhat K. kolluk mensubu olmasından dolayı cezasız kalacağına mı güvenmektedir?” diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) kadın milletvekilleri, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde R.Ö. isimli kadının uzman çavuş Ferhat K. tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılması ve buna dönük başlatılan yargı sürecine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e 22 soru önergesi verdi.
 
'Uzman çavuş suç işlemeye devam etti'
 
Önergede, Türkiye’de kadına yönelik şiddet suçlarına her geçen gün bir yenisinin eklendiği vurgulandı. Bingöl’ün Karlıova ilçesinde uzman çavuş Ferhat K.’nin R.Ö. isimli kadına fiziksel şiddet uygulamasının basına yansıması üzerine kamuoyunda büyük bir tepki oluştuğu belirtilen önergede, “Bingöl’ün Karlıova ilçesi Turgut Özal TOKİ evlerinde Ferhat K. isimli uzman çavuş,  aynı apartmanda oturan ve bodrum katında oyun oynayan çocukları kovalamış, çocuklardan biri olay sırasında apartman önünde oturan annesi R.Ö’ye koşarak yaşananları anlatmıştır. Duruma tepki gösteren anne R.Ö’yü ölümle tehdit eden uzman çavuş, daha sonra da kadına fiziksel şiddet uygulamıştır. Hastaneye kaldırılan R.Ö. darp raporu alarak uzman çavuş hakkında şikayetçi olmuştur. Yaşanan şiddet olayına şahit olan çocukların psikolojilerinin bozulduğu söylenmiştir. Uzman çavuş hakkında uzaklaştırma kararı verilmiş olmasına rağmen Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun eve gitmesine engel olmayacağını ifade ettikleri belirtilmiştir. R.Ö. uzman çavuşun apartmanda kadınları sürekli rahatsız ettiğini, kadınlara hakaretler ettiğini ve kavga çıkardığını dile getirmiştir. Uzman Çavuş Ferhat K., kendisini şikayet edeceklerini söyleyen komşularına daha önce ‘kime şikayet ediyorsanız edin’ diyerek suç işlemeye devam etmiştir” denildi.
 
HDP’li 22 kadın milletvekilinin Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle sorduğu sorular şu şekilde:
 
“*Bingöl’de R.Ö.’yü ölümle tehdit eden Uzman Çavuş Ferhat K.’ye verilen uzaklaştırma kararı yeterli midir?
 
*Uzman Çavuş hakkında adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? İdari soruşturma aşamasında uzaklaştırma kararı verilecek midir?
 
*Bingöl Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun R.Ö.’nin evine gitmesine engel olmayacağına dair ifadeleri ne anlama gelmektedir?
 
*R.Ö. ve ailesinin can güvenliği sağlanacak mıdır?
 
*R.Ö.’nün Ferhat K. hakkında dile getirdiği ‘diğer komşuları rahatsız etme, hakaret etme, kavga çıkarma’ gibi kamu huzurunu bozan davranışlarına dair bir yaptırım uygulanacak mıdır?
 
*Ferhat K.’nin ‘kime şikayet ederseniz edin’ demesinin sebebi nedir? Ferhat K. kolluk mensubu olmasından dolayı cezasız kalacağına mı güvenmektedir?
 
*Hala yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesi’nin bu olay ile doğrudan ilişkili olan; Mağdura hukuk yollarının ücretsiz anlatılması ve hukuk davalarının açılmasına dair 29. maddesi, mağdurun eşitliğinin gözetilmesi ve din, dil, ırk temelli bir ayrımcılık yapılmamasına dair 4. maddesi, çocuk tanıkların korunması ve yaşlarına uygun psikososyal danışmanlık hizmeti verilmesine dair 26. maddesi uygulanacak mıdır?
 
*Kolluk gücü mensuplarının işlediği fiziksel şiddet, tecavüz ve istismar suçlarının cezasızlıkla sonuçlanmaması adına neler yapılacaktır?
 
*Bingöl ili başta olmak üzere Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı illerde polis, jandarma, asker ve korucuların doğrudan ya da dolaylı olarak adının geçtiği kaç fiziksel şiddet, istismar ve tecavüz suçu vardır?”