Ağaç kıyımı ve balık ölümleri Meclis gündeminde

  • 12:14 4 Mayıs 2021
  • Siyaset
 
DİYARBAKIR - HDP'li Remziye Tosun Diyarbakır'ın Lice ilçesinde operasyon kapsamında askerlerin gerçekleştirdiği ağaç kıyımını ve Dicle Nehri’nde artan balık ölümlerini Meclis gündemine taşıdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Lice ilçesinde askerler tarafından ağaçların kesilmesine ve Dicle Nehri’nde artan balık ölümlerine ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı Bekir Pakdemirli'ye yanıtlaması istemiyle Meclis’e iki ayrı soru önergesi sundu.
 
Önergede, Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Dibek (Dêrxus), Arıklı (Huseynik) ve Karahasan mahallerinde 13 Nisan’da havadan ve karadan askeri operasyon başlatıldığı, 98 hektar alanda ağaçların kesildiği belirtildi. Son yıllarda ülke genelinde artan santraller ve doğaya müdahale edilmesinden kaynaklı Diyarbakır, Batman, Adana, Şırnak, Van ve Malatya'da balık ölümlerinin artığının belirtildiği önergede, buna dair önlemlerin alınması istendi.
 
Önergede Bakan Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istenilen sorular şu şekilde:
 
*Lice’de ağaçların kesimine dair Orman Bölge Müdürlüğü’ne izin çıkarılmıştır. Söz konusu durum, bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?
 
*Lice kırsalında ağaç kesimiyle ilgili kamu yararı gözetilmiş midir? Anayasa’nın 156.maddesince düzenlenen yurttaşların sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı ve 56.maddesinde düzenlenen ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyette bulunulmamasına istinaden ağaçların kesilmesi Anayasaya aykırı değil midir?
 
*Lice’de devam eden ağaç kesiminin amacı nedir? Hangi yasal mevzuata göre yapılmıştır? Orman Bölge Müdürlüğü’ne ağaç kesimi için izin verilmesinin yasal gerekçesi nedir?
 
*Ağaç kesiminin çevresel etki değerlendirmesi yapılmış mıdır? Ağaç kesimi sonrası ekolojik sistem nasıl etkilenecektir?
 
*Ağaç kesim işlemi hangi şirkete verilmiştir?
 
*Lice’de ağaç kesimi önce ihaleye verilmiş, sonrasında kesim işlemi askeri operasyonla başlamıştır. Bakanlığınız bunun nedenini nasıl açıklamaktadır?
 
*Lice’de son bir yıldır kesilen ağaç sayısı kaçtır? Son 5 yıldır Diyarbakır’da kesilen ağaç sayısı kaçtır?
 
*Şırnak Cudi’de, Diyarbakır Lice’de ve son olarak Rize İkizdere’de başlayan ağaç kesimleri bölgedeki ekosistemi tahrip etmesine, yurttaşlardan izin alınmadan yapılmasına rağmen neden devam edilmektedir? Bakanlığınızın söz konusu tahribata karşı bir çalışması olacak mıdır? Bakanlığınızın doğa tahribatına karşı bir planlaması var mıdır?
 
Balık ölümlerine ilişkin verilen önergede de şu sorular yöneltildi: 
 
*Diyarbakır Bismil, Batman Hasankeyf, Adana Feke, Van Çatak ile Muradiye ve Malatya Yeşilyurt ilçelerinde ve Şırnak Cudi Dağı bölgesinde meydana gelen balık ölümleri Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?
 
*Bakanlığınız tüm ülke genelinde yaşanan balık ölümlerine dair inceleme başlatmış mıdır? Santral veya baraj yapılan bölgede ya da balık ölümlerinin yaşandığı yerlerde inceleme amaçlı numune alınmış mıdır? Bakanlığınızın konuya dair bir çalışması var mıdır?
 
*Diyarbakır’da yapılan santrallerde üretilen enerjinin kaç tanesi ne kadara halka satılmaktadır?
 
*Santrallerin veya barajların çevresinde bulunan işletme ve atıksu tesislerinin sayısı kaçtır? Bu işletme ve tesisler Çevre Kanunu ve su kirliliğine karşı düzenlenen yönetmeliklere uygun mudur?
 
*Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde su kaynaklarının fazla olmasına rağmen neredeyse her ilde onlarca santral veya baraj yapılmasının gerekçesi nedir? Nasıl bir kamu yararı gözetilmiştir?
 
*Santrallerin veya ticari amaçlarla doğaya yapılan müdahalelerin yarattığı ekolojik tahribatın önüne geçilmesine yönelik Bakanlığınızın planlaması var mıdır?
 
*2021 yılı itibariyle ülke genelinde bölgelere göre tamamlanan HES ve GES sayısı kaçtır? Yeraltı ve yer üstü zenginlikleri olan bir bölgede onlarca santral yapılmasının amacı nedir?