Sınır dışı operasyon tepkisi: Barışçıl çözüme katkı sunmuyor

  • 10:17 2 Mayıs 2021
  • Siyaset
 
ANKARA - Federe Kürdistan Bölgesi’ne dönük devam eden saldırılara ilişkin kurum ve kuruluşlara duyarlılık çağrısında bulunan HDP, “Güvenlikçi politikaların ve çatışmacı anlayışın siyasi çözüme katkı sunmadığı gerçeğinden hareketle, tek doğru yolun barışçıl ve demokratik zemindeki diyalog ve müzakere olduğunu bir kez daha vurguluyoruz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), sınır güvenliği gerekçe gösterilerek yapılan askeri operasyonlara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Türkçe ve Kürtçe, “Doğru yol operasyon değil barışçıl ve demokratik zemindeki diyalogdur” başlığıyla yayınlanan açıklamada, Türkiye’nin Federe Kürdistan bölgesine dönük saldırılarına tepki gösterildi. 
 
‘Sınır ötesi harekatlar savaş ve çatışmayı büyütüyor’
 
Türkiye’nin, 1983 yılından bu yana “sınır güvenliği” adı altında, Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarına hava ve kara operasyonları düzenlediğinin altı çizilen açıklamada, sistematikleşen bu tarz sınır ötesi harekatların savaş ve çatışmayı büyütmekten başka bir şeye hizmet etmediği ifade edildi. Açıklamada, “Sivil ölümleriyle, köylerin boşaltılması ve yakılmasıyla, gerçekleşen ekolojik yıkımla toplum büyük bedeller ödemiştir. Kamuoyunu manipüle eden, gerçekleri, savaş ve çatışmanın insani ve ekonomik maliyetini gizleyen iktidarlar, bu durumu hep kendi yönetimlerinin devamlılığı için kullanmışlardır” denildi.  
 
‘Sorunları ağırlaştırmakta ve çözümsüzlüğü derinleştirmektedir’
 
Açıklamada, iktidarın bu yanlıştan dönmek, ülkeler ve halklar arası barışı tesis etmek yerine, aynı yanlışta ısrar ederek sınır ötesine operasyonlar düzenlemekte olduğuna vurgu yapıldı. Bunun son örneğinin, 24 Nisan günü duyurusu yapılan, Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi alanlarına dönük askeri operasyonlar olduğu ifade edilen açıklamada, “Buna karşı bölgedeki yerleşim yerleri ve yaşam alanlarından tepkiler yükselmekte ve bu askeri harekatın durdurulması istenmektedir. Sınır güvenliği gerekçe gösterilerek yapılan bu askeri operasyonların gerçek sebebi, Kürt sorunu ve bu sorun karşısında siyasi seçenekleri yok sayan, çatışmada ısrar eden ve güvenlikçi politikalara dayanan anlayıştır. Siyasi seçeneklerin yok sayılması, sorunları ağırlaştırmakta ve çözümsüzlüğü derinleştirmektedir”  diye belirtildi.
 
Devamında açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
 
“Ekonomik, sosyal ve siyasal krizin ortasında kalmış, aş-iş ve aşıdan mahrum bırakılmış bir ülkede, her gün işsizlikten intiharların olduğu bir zamanda, ekonomik kaynakları savaşa, çatışmaya ve silaha ayırmak toplum yararına değildir. Bu tutum halkların dününü heba ettiği gibi, bugünü ve geleceği de karartmaktadır. İktidar ne zaman dış ve iç politikada tıkanma yaşasa, hemen sınır ötesi operasyonlara sarılmaktadır. Merkez Bankası Başkanı’nın ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusuna verdiği ‘savaş uçaklarımız bedava uçmuyor’ cevabı, aslında bilinenin dile getirildiği önemli bir itiraftır. İktidar, güvenlikçi ve çatışmacı politikalarda ısrar ederek, her türlü krizi de derinleştirmektedir.
 
Kurum ve kuruluşları duyarlı olmaya davet ediyoruz
 
Güvenlikçi politikaların ve çatışmacı anlayışın siyasi çözüme katkı sunmadığı gerçeğinden hareketle, tek doğru yolun barışçıl ve demokratik zemindeki diyalog ve müzakere olduğunu bir kez daha vurgulayalım. HDP olarak, barış ve çatışmasızlık gayretlerine katkı verme sorumluluğuyla, diyalog çağrımızı tekrarlıyor ve kamuoyu başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşları duyarlı olmaya davet ediyoruz.”