'Her 10 kadından 4’ü şiddete maruz kalıyor'

  • 17:57 29 Nisan 2021
  • Siyaset
 
ANKARA - Meclis’te kurulan Kadına Yönelik Şiddetin Nedenlerini Araştırma Komisyonu çalışmalarına başladı. Komisyonda gerçekleşen ilk görüşme doğrultusunda her 10 kadından 4’ünün şiddete maruz kaldığı saptandı.
 
Meclis’te kurulan Kadına Yönelik Şiddetin Nedenlerini Araştırma Komisyonu çalışmalarına uzman görüşlerini dinleyerek başladı. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Nüfus Etütleri İdaresi Müdürü Prof. Dr. Banu Ergöçmen ve Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İlknur Yüksel Kaptanoğlu, kadına yönelik şiddetin boyutlarına ilişkin komisyona sunum yaptı.
 
10 kadından 4'ü şiddete uğruyor
 
Komisyona sunum yapan Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Nüfus Etütleri Enstitüsü yöneticilerinin verileri, Türkiye'de her 10 kadından 4'ünün yaşamının bir döneminde şiddete maruz kaldığını ortaya koydu. Buna göre, çocuk yaşta evlenenler cinsel, fiziksel, duygusal olmak üzere şiddetin her türüne maruz kalırken, çocukluğunda cinsel istismara uğrayanların oranı yüzde 9'u buluyor. Boşanmış veya ayrı yaşayan kadınların yüzde 75'i ise fiziksel şiddet mağduru.
 
İlknur Yüksel Kaptanoğlu'nun verdiği bilgiye göre, kadınlar en çok birlikte oldukları eş veya erkekler tarafından cinsel, duygusal veya fiziksel şiddete maruz kalıyor. Bu kapsamda her 10 kadından 4'ü duygusal şiddet ve istismara maruz kalıyor.
 
Paylaşılan bilgiler doğrultusunda, cinsel şiddet en az dile getirilen şiddet biçimiyken, eğitimin arttıkça şiddet görme oranının azaldığı kaydedildi.
 
Sunumda öne çıkan başlıklar ve veriler ise şu şekilde paylaşıldı:
 
“*Çocuk yaşta evlendirilenler cinsel, duygusal ve fiziksel olmak üzere şiddetin her türüne maruz kalıyor.
 
*Kadınların üçte 1'i 'ısrarlı takip’ mağduru.
 
*Kadınlar birlikte oldukları erkekler tarafından ‘kontrol edici davranışlara’ maruz kalıyor.
 
*Her 4 kadından birisi uğradığı şiddet sonucu yaralanarak hastaneye başvururken, şiddet kadının psikolojik durumunu da olumsuz etkiliyor. Şiddet mağduru 10 kadından 3'ü intiharı düşündüğünü ifade ederken, her 10 kadından 1'isi ise intihar girişiminde bulundu.
 
*Kadınların uğradığı şiddeti dile getirememesi yüzde 44 ile 49 arasında.
 
*Kadınların yüzde 89'u maruz kaldığı şiddet karşısında hiçbir yere başvuramıyor.”