HDP AK İnsan Hakları Komiseri ile görüştü

  • 17:34 29 Nisan 2021
  • Siyaset
ANKARA - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da aralarında bulunduğu heyet, AK İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatoviç ile online görüştü.  Görüşmede, tecrit başta olmak üzere Türkiye’de yaşanan demokrasi sorunu ile HDP üzerindeki baskılara dikkat çekildi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatoviç ile online bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye, HDP Dış İlişkiler Eş Sözcüleri ve AKPM üyeleri Feleknas Uca ile Hişyar Özsoy ile HDP Strasburg Temsilcisi Faik Yağızay katıldı. 
 
Görüşmede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının ısrarla uygulanmamasının sebep olduğu hukuki ve siyasi sonuçlar, kapatma davası açma girişimi ve Kobanê Davası başta olmak üzere HDP’ye yönelik baskıların yargı kurumları üzerinden devam etmesi ele alındı. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının sebep olduğu olumsuzlukların da tartışıldığı görüşmede, tecrit ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin artması ile birlikte CPT kararlarının dikkate alınmaması başta olmak üzere Türkiye’yi ve Türkiye’nin kurucu üye olduğu Avrupa Konseyi’ni ilgilendiren temel başlıklar hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.