Saliha Aydeniz: Tecrit kırılana kadar asla durmayacağız

  • 17:13 9 Nisan 2021
  • Siyaset
 
DİYARBAKIR - DBP'nin 6'ncısını gerçekleştirdiği olağan kongrede konuşan Eş Genel Başkan Saliha Aydeniz, Türkiye'nin gündeminde olan tüm sorunların tecrittten kaynaklandığını vurguladı. Saliha, "Tecrit kırılana kadar asla durmayacağız" dedi. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, partilerinin Diyarbakır İl Örgütü’nün 6’ncı Olağan Kongresi’ne katıldı. "Ulusal birlik ruhu ile özgür topluma yürüyoruz" şiarıyla  gerçekleştirilen kongre, Demirok Tesisleri’nde düzenlendi. Kongreye HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Remziye Tosun, Semra Güzel’in yanı sıra birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. "Kadın yaşamdır yaşamı öldürmeyin", "Gün birlik, beraberlik ve özgürlük günüdür", "Tecrit insanlık suçudur" pankartlarının asıldığı kongre salonunda, 21 Şubat Dil Komisyonu tarafından Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması talebiyle başlatılan imza kampanyasının standı kurup, imza toplandı. İmza kampanyasına yoğun ilgi gösterildi.
 
'Bu grev insanlık suçuna karşı'
 
Barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan kongrede konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, "Türkiye’de yaşanan ekonomik, toplumsal ve siyasal tüm krizlerin İmralı’da tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecritten kaynaklandığını" söyledi. Tüm bu krizlerin tecridin sonlandırılmasıyla aşılabileceğini ifade eden Saliha, Abdullah Öcalan’ın hem Türkiye hem de Ortadoğu’nun demokratikleşmesi için bir fırsat olduğunu dile getirdi. Saliha şöyle devam eti: “Öcalan üzerindeki tecrit kırılmayana kadar asla durmayacağız. Bugün tüm kentlerde bulunan cezaevlerindeki tutuklular Öcalan’ın özgürlüğü için açlık grevindeler. Bu grev, insanlık suçuna karşı bir grev. Tüm alanlarda Öcalan’ın özgürlüğü için çalışacağız. Öcalan için başlatılan bu eylemi sadece tutuklulara bırakmayacağız. Bizler de sokaklarda tüm alanlarda çalışmaya devam edeceğiz."
 
'Birliğimizi Kobanê direnişi gibi sağlamalıyız' 
 
İktidarın son yıllarda Kürt halkına yönelik saldırılarına da değinen Saliha, bu saldırıların Kürt düşmanlığından ve Kürt kazanımlarından duyulan korkudan kaynaklandığını  sözlerine ekledi.  Saliha konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Kürt halkına kim saldırırsa saldırsın fark etmez, her zaman kaybetmeye devam edecektir. Kürdistan halkı saldırılara karşı kazanımlarını korumalı ve kendi aralarında birliğini oluşturmalı. Biz DBP olarak her zaman Kürt halkının kazanımlarını korumak ve Kürt halkının birliğini oluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz. Kobane direnişi gibi birliğimizi sağlamalıyız. Çünkü biz Kobane’de birlik ile nasıl özgür olduğumuzu gördük, Gire Spî’de, Serêkaniye’de gördük. Birliğimizi de Kobanê direnişi gibi sağlamalıyız. Birlikle işgalci, talancı ve sömürgeci güçlere karşı durmalıyız” sözleriyle noktaladı.
 
Ardından faaliyet raporlarının okunduğu kongrede yapılan seçimde DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanlığına Seval Gülmez ve Hayrettin Altun seçildi.