Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu Kongresi son buldu

  • 16:21 3 Nisan 2022
  • Sağlık/Spor
 
DİYARBAKIR - TTB, Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu’nun “Ekolojik Kriz, Kadın ve Kadın Sağlığı” temasıyla 3 gün devam eden kongresi son buldu.
 
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, iki yılda bir düzenlediği Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kongresi'nin 7'ncisini bu yıl “Ekolojik Kriz, Kadın ve Kadın Sağlığı” temasıyla Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Plaza Hotel'de gerçekleştirdi. 3 gün süren kongrede "Ekolojik krizin görünümleri", "Pandemi gölgesinde toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlikler, şiddet", "Ekolojik kriz ve kadın sağlığı", "Ekolojik krizin kadın yaşamına etkileri", "Kadın sağlığı hareketinden sesler", "Ekolojik krize çözüm arayışları" başlıkları altında atölye ve etkinlikler düzenlendi.
 
Bugün gerçekleştirilen oturum ve atölyelerde “Kadın sağlığı hareketinden sesler”, “Ekolojik krize çözüm arayışları” temalı konular tartışıldı.
 
“Kadın sağlığı hareketinden sesler” konulu oturumda Skype ile bağlanan Yazar Aksu Bora, kadınların toplumda yaşadığı sorunlara değindi. Aksu, kadınların kürtaj konusunda yaşadığı sorunlara da dikkat çekti.
 
Oturum, soru-cevap şekilde basına kapalı bir şekilde devam etti.
 
Atölye çalışması
 
Verilen aranın ardından “Ekolojik krize çözüm arayışları” temalı atölye gerçekleştirildi. Atölye kapsamında “Toplumsal Ekoloji” başlığı altında Derya Akyol, “Yaşamı örgütleyen Deneyimler” adı altında Selma Değirmenci ve “Krizler, gıda  güvenliği ve kentlerin direngenliği” konusunda Bediz Yılmaz sunum gerçekleştirdi.
 
Kadınlar, kongre süresi boyunca yaşadıkları üzerinden bilgi paylaşımı yaptı.
 
Bilgi paylaşımının ardından kongrenin sonuç bildirgesi okundu.
 
Sonrasında ise kadınlar ajansımıza, “yaptığımız haberler ve erkek egemen zihniyetinin dayatmalarına karşı kendi dilimizi oluşturduğumuz” değerlendirmesinde bulunarak teşekkür etti.
 
Kongre, fotoğraf çekimi ve “Jin jiyan azadî” sloganlarıyla son buldu.