‘Cezaevlerinde aşılanmanın yapılmaması hak ihlalidir’

  • 09:10 2 Haziran 2021
  • Sağlık
 
Derya Ren
 
DİYARBAKIR - Pandemi ve aşılanmaya ilişkin konuşan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, cezaevlerine dikkat çekerek, "Cezaevlerinde aşılanmanın yapılmaması hak ihlalidir" dedi.
 
Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) yayılmaya devam ediyor. Türkiye'de ise ilk vakaların görülmesinden bu yana Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 47 bin 405 kişi yaşamını yitirdi. Ancak sağlık alanında çalışmalar yürüten kurum ve kuruluşlar açıklanan sayının çok daha üstünde vefatların olduğunu dile getiriyor.
 
Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, Diyarbakır'da salgın ve aşılanmaya dair bilgi vererek, değerlendirmede bulundu.
 
'Türkiye'de aşılanma oranı çok düşük'
 
Hükümetin pandemi sürecinde aldığı önlemlerin tutarsız olduğunu ifade eden Yıldız, sokağa çıkma yasaklarında çalışmak zorunda kalan insanlara işaret etti. Yasakların topluma bir faydasının olmadığını belirten Yıldız, "En son ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında toplumun yüzde 50 ya da 60'ının aşılanması gerekiyordu. Yasaklamalarda öyle olması gerekiyordu. Ancak bu Türkiye'de uygulanmadı. Yasaklar döneminde toplumun ne kadarında aşı yapılırsa o kadar iyi olur. Pandeminin bitmesi için toplumun yüzde 60'ının aşılanması ya da koronayı geçirmiş olması gerekiyor. Maalesef Türkiye'de aşılanma oranı çok düşük. Aşılanma bu şekilde giderse eğer Türkiye'de pandemi bitmeyecek gibi görünüyor" dedi.
 
'Cezaevlerinin aşılanmaması hak ihlalidir'
 
"Salgın evde oturmakla bitmez" diyen Yıldız, aşılanma oranının artırılması gerektiğini kaydederek, "17 günlük tam kapanmanın turizm sektörü için olduğunu çok iyi biliyoruz. Hazirana kadar yasakların olması, sonrasında yasakların kaldırılması tesadüf değildir. Ülkenin tek gelir kaynağı turizm olmuş durumda. Risk grubunda birçok kesim yer alıyor. Bu gruplar arasında cezaevleri de yer alıyor. Ancak cezaevleri aşılanmıyor. Bu çok büyük bir hak ihlalidir, bunun çok kötü sonuçları olacaktır. Diyarbakır genelinde vakalarda azalma var. Ancak devletin koyduğu kurallar altyapısız. Buna karşılık insanlar kişisel önlemlerini almalıdır" ifadelerini kullandı.
 
'Ben aşı oldum kurtuldum demek yanlıştır'
 
Yıldız, Sağlık Bakanlığı'nın bir an önce önlemleri alarak aşılama yapması gerektiğinin altını çizerken, şu uyarılarda da bulundu: "Ben aşı oldum kurtuldum demek yanlıştır. Çünkü yanında bulunan kişi eğer aşı olmamışsa, tekrardan bulaşma durumu var. Toplumun tüm kesiminin aşılanması için Bakanlığa çağrı yapıyoruz. Şu an için Diyarbakır iyi durumda, yalnız ileriki süreçlerde kötü günlerin bizi beklediğini de söyleyebiliriz. Geçen yıl yaz aylarında en yüksek vaka oranını Diyarbakır olarak yaşadık."